Ministerstvo spravedlnosti vyšetřuje, zda byla kryptoměnová burza Binance využívána k tomu, aby umožnila Rusům vyhnout se americkým sankcím. Napsal o tom server The Block a další s odvoláním na zprávu agentury Bloomberg.
Vyšetřování největší světové krypto burzy souvisí s ruskou invazí na Ukrajinu. Vyšetřování, které probíhá souběžně s jiným šetřením trestního odboru ministerstva spravedlnosti, vede oddělení národní bezpečnosti.
Binance agentuře Bloomberg sdělila, že dodržuje všechny americké a mezinárodní finanční sankce.
The Justice Department is investigating whether Binance was used illegally to let Russians skirt US sanctions and move money through the world’s biggest cryptocurrency exchange https://t.co/AVgG55iSmx
— Bloomberg Crypto (@crypto) May 5, 2023
Binance pro Bloomberg uvedla, že firemní protokoly „poznej svého zákazníka“ konkurují všem protokolům tradičního bankovního systému. Každý zákazník musí projít kontrolou, která zahrnuje kontrolu země bydliště a osobní identifikace.
„V roce 2021 společnost Binance zahájila iniciativu, jejímž cílem je kompletně přepracovat strukturu řízení společnosti, včetně přivedení prvotřídní řady zkušených manažerů, kteří zásadně změní způsob, jakým společnost Binance funguje v celosvětovém měřítku,“ dodala Binance. „Naše politika zavádí nulovou toleranci vůči dvojím registracím, anonymním identitám a nejasným zdrojům peněz.“
Obvinění CFTC vůči Binance
Zpráva o vyšetřování ministerstva spravedlnosti přichází v době, kdy orgány činné v trestním řízení a americké regulační orgány zvyšují kontrolu kryptoměnového průmyslu. Komise pro obchodování s komoditními futures v březnovém vynucovacím opatření obvinila společnost Binance z „úmyslného obcházení federálních zákonů“ a „provozování nelegální burzy derivátů digitálních aktiv“. Napsal o tom The Block.
Z interních zpráv společnosti Binance zahrnutých do stížnosti CFTC vyplývá, že vedoucí pracovníci společnosti Binance například v roce 2019 na burze diskutovali o transakcích organizace Hamas, kterou USA označily za teroristickou. Vedoucí pracovníci společnosti Binance dokonce připustili, že někteří jejich zákazníci jsou na platformě „kvůli zločinům“. Uvedli ale, že „vidíme zlo, ale zavíráme nad tím oči“.
Jakákoli opatření proti Binance by se odrazila v celém kryptoměnovém průmyslu. Po loňském krachu impéria FTX Sama Bankmana-Frieda upevnila Binance svou dominanci jako největší krypto burza a podle údajů výzkumné společnosti CCData se v březnu podílela na 53 procentech všech spotových obchodů. V populárním produktu známém jako perpetual futures ovládla Binance v roce 2022 rekordních 62 procent globálních objemů