Havaj doufala, že zavede turistickou taxu na ochranu citlivých havajských ekosystémů. Důvodem je, že turisté obtěžují divokou zvěř, přinášejí invazní druhy a poškozují korály. Návrh byl však zamítnut. Informoval o tom server Euronews.
Ostrovní stát USA doufal, že zavede roční poplatek pro turisty za návštěvu jeho státních parků a stezek. Havajským zákonodárcům se však nepodařilo schválit zákon, který by přiměl turisty platit za ochranu křehkých ekosystémů ostrova.
Přestože má tato myšlenka širokou veřejnou a politickou podporu, zákonodárci své rozpory ohledně podrobností opatření nevyřešili včas do uzávěrky.
I helped mālama (care for) Hawai‘i by supporting a visitor green fee so we can all protect and enjoy the island beauty and lifestyle that makes visiting and living here so special. Join me! https://t.co/H5U1XJvWix
— Alan G. Hudson (@Alan_G_Hudson) March 3, 2023
Opatření by vyžadovalo, aby turisté platili za celoroční vstupenku k návštěvě státních parků a stezek. Příjmy by byly použity na údržbu a ochranu parků, korálových útesů, lesů a volně žijících živočichů, jako jsou delfíni.
Důvody snahy o zavedení turistické taxy
Havaj je oblíbenou destinací, která ročně přivítá více než devět milionů návštěvníků, zatímco její populace čítá neceůých 1,5 milionu. Masy turistů způsobují tlak na přírodu a ekosystémy ostrova.
Korálové útesy jsou poškozované čluny. Původní lesy sužuje smrtící druh houby. Plavci obtěžují delfíny a želvy v oceánu. To je jen několik důsledků havajského problému nadměrné turistiky.
Péče o jedinečné přírodní prostředí ostrovů vyžaduje čas, lidi a peníze. Nyní stát chce, aby to pomohli zaplatit turisté. Roční poplatek pro návštěvníky byl stanoven na 50 USD.
Během minulého týdne zákonodárci diskutovali o přidělení 360 000 USD pro pět státních zaměstnanců na plný úvazek na realizaci plánu, ale nepodařilo se jim dosáhnout konečné dohody.
Daň za cestovní ruch
Havaj je domovem asi 25 000 jedinečných druhů a je jednou z nejvíce biologicky rozmanitých oblastí na Zemi. Právě tato přírodní krása přitahuje turisty k jejím břehům.
„Všechno, co chci udělat, je přimět návštěvníky k odpovědnosti a mít kapacitu pomoci zaplatit za dopad, který mají,“ řekl začátkem tohoto roku demokratický guvernér státu Josh Green. „Ročně nás navštíví devět až deset milionů turistů, ale žije zde pouze 1,4 milionu lidí. Těchto 10 milionů cestujících by nám mělo pomáhat udržovat naše životní prostředí.“
Kdo by podléhal poplatku
Green loni vedl kampaň za to, aby všichni turisté zaplatili za vstup do státu poplatek 50 dolarů. Zákonodárci se domnívali, že by to porušilo americkou ústavní ochranu volného cestování, a místo toho prosazovali zpoplatnění přístupu k parkům a stezkám. Každá z těchto politik by byla první svého druhu pro jakýkoli stát USA.
Při navrhování poplatku se havajští vůdci řídili příkladem jiných turistických středisek, které zavedly podobné poplatky nebo daně, jako jsou Benátky, Itálie a ekvádorské Galapágy.
Například tichomořský ostrovní stát Palau účtuje přijíždějícím mezinárodním turistům 100 USD. Tento poplatek pomáhá spravovat rozlehlou mořskou rezervaci a podporovat ekoturistiku.
Návrh zákona předložený Sněmovně reprezentantů by vyžadoval, aby si nerezidenti navštěvující lesy, parky, stezky nebo „jinou přírodní oblast na státní půdě“ koupili roční licenci online nebo prostřednictvím mobilní aplikace. Vztahovalo by se to na osoby ve věku 15 let a starší. Obyvatelé s havajským řidičským průkazem nebo jinou státní identifikací by byli osvobozeni.
Proč návrh zákona neprošel
Guvernér a vůdci sněmovny a senátu tento koncept podpořili. Průzkum veřejného mínění z roku 2022, který provedl Havajský úřad pro cestovní ruch, ukázal širokou podporu pro zpoplatnění přístupu do státních parků a stezek.
Demokratický státní senátor Chris Lee řekl, že většina diskuzí v zákonodárném sboru měla co do činění s tím, jak přimět návštěvníky, aby platili za údržbu, zlepšení a ochranu parků a přírodních zdrojů, ale ne, zda tak učinit.
„Nemyslím si, že by návrh zákona selhal při předávání předností legislativy a myšlenky, že bychom měli přimět návštěvníky, aby za tyto věci zaplatili,“ řekl Lee. „Myslím, že to byla spíše otázka, jak a kdy.“
Podle serveru Euronews se očekává, že zákon bude znovu projednán příští rok a že se zákonodárci sejdou, aby ho schválili.
Mluvčí demokratického guvernéra Josh Green řekl, že jeho administrativa považuje neúspěch návrhu zákona za příležitost ke komplexnější diskusi o řízení cestovního ruchu.
„S veškerou zpětnou vazbou, kterou jsme obdrželi od letošní legislativy, jsme optimističtí, že dokážeme vypracovat podrobný návrh zákona pro příští sezení, který zajistí udržitelnější budoucnost pro naše děti,“ řekla Makana McClellan.
Na co by byly prostředky použity
Výnosy z licenčních poplatků by šly do „zvláštního fondu poplatků za dopad na návštěvníky“, který spravuje ministerstvo půdy a přírodních zdrojů státu.
Carissa Cabrera, projektová manažerka Hawaii Green Fee, koalice neziskových skupin podporujících opatření, uvedla, že to zajistí, že stát bude mít peníze na ochranu přírody bez ohledu na výkyvy v rozpočtu.
Havajské potřeby ochrany přírody jsou velké. Invazní škůdci napadají státní lesy, včetně houbové choroby, která zabíjí Ohia, strom jedinečný na Havaji, který tvoří největší část koruny v původních vlhkých lesích.
Některé ochranářské práce přímo reagují na cestovní ruch. Obtěžování divoké zvěře, jako jsou delfíni, želvy a tuleni havajští, je opakujícím se problémem. Turisté mohou nevědomky zanést do lesa invazní druhy na botách. Šnorchlaři a čluny šlapou po korálech, čímž zvyšují stres útesům, které již bojují s invazivními řasami a bělením korálů.
Zpráva neziskové ekologické organizace Conservation International z roku 2019 odhaduje, že celkové federální, státní, okresní a soukromé výdaje na ochranu přírody na Havaji dosáhly 535 milionů dolarů, ale potřeba byla 886 milionů dolarů.