Jih súdánské metropole dnes podle agentury Reuters zasáhly silné letecké útoky, které armáda zaměřila na polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF), píše agentura Reuters. Boje mezi těmito znepřátelenými silami pokračují pátým týdnem, vyžádaly si přes 800 obětí a více než milion lidí kvůli nim opustilo své domovy. Podle listu The Guardian v Súdánu rovněž přibývá zpráv o pohřešovaných osobách, podle nevládní organizace Missing Initiative jich je nejméně 190.
„Bombardování a střety neustávají a nemáme jak utéct,“ uvedl pětatřicetiletý obyvatel Chartúmu Saláh Din Osman. Dodal, že přišel o všechny peníze. Odejít ale nechce, protože se obává, že ozbrojenci by mohli jeho domov vyrabovat.
‘On every corner someone disappears’: the frantic search for Sudan’s missing https://t.co/ZZJ3uK6kOh
— The Guardian (@guardian) May 18, 2023
Ke střetům dnes rovněž došlo poblíž vojenského tábora Taiba, kde Záložní policejní jednotky napojené na armádu bojovaly s RSF. Násilí se koncentruje v metropoli, ale konflikt se rozšířil i do dalších částí země.
Svaz súdánských lékařů dnes podle BBC obvinil RSF z útoků na 20 súdánských nemocnic. Milice podle organizace v Chartúmu rovněž zaútočily na tři sanitky a zadržely řidiče a lékaře, které záchranky převážely.
Armáda ve středu zveřejnila nezvyklé video, v němž její velitel Abdal Fattáh Burhán prochází davem jásajících vojáků v bojové uniformě. Předpokládá se, že v průběhu bojů Burhán i šéf RSF Muhammad Hamdan Dagalo zůstávají v Chartúmu, píše agentura Reuters. Dagalo se rovněž objevil v podobném videu na neznámém místě v metropoli. V nedávném audiovzkazu rovněž popřel své údajné zabití.
Podle OSN aktuálně v Súdánu potřebuje pomoc a ochranu 25 milionů lidí, tedy více než polovina populace. Před konfliktem to bylo 15 milionů. Organizace ve středu vyzvala ke shromáždění tří miliard dolarů (65,5 miliardy Kč), což je dosud nejvyšší požadovaná částka v rámci humanitárních výzev zaměřených na východoafrickou zemi.
Od 15. dubna, kdy boje mezi RSF a súdánskou armádou vypukly, se podle organizace Missig Initiative (MI) pohřešuje nejméně 190 lidí. MI vznikla v roce 2019 poté, co RSF v červnu tého roku zaútočily na protestní tábor před vojenským ústředím v Chartúmu a zabily nejméně 128 lidí. Ještě větší počet osob tehdy zmizel. Od té doby pohřešovaných přibývalo, obzvlášť po vojenském puči v roce 2021.
„Nikdy to nepřestalo. Město nikdy nebylo bezpečné a země jako taková byla vždy obklopená ozbrojenými silami, ať už RSF nebo armádou. Lidé mizí na každém rohu,“ uvedla spoluzakladatelka organizace Fadia Chalafová. Týmu MI se dosud podařilo vypátrat a vrátit zpět k rodinám 25 pohřešovaných osob.