Jednou z hlavních složek halucinogenních hub je psilocybin. Ten dle studie může rychle a dramaticky zmírnit depresi. Tato sloučenina totiž dokáže změnit vědomí a vnímání reality. Měsíc poté, co byly účastníkům studie podány dvě dávky této psychedelické látky, mělo 13 z 24 lidí značné poklesy depresivních příznaků. Studie se objevila v JAMA Psychiatry.
Dle spoluautora studie Rolanda Griffithse může být psilosybin mocnou alternativou antidepresiv. Existující antidepresiva totiž nefungují dobře dle odhadů u 30 až 50 procent lidí, kteří je vyzkoušejí.
V rámci studie dostali účastníci se středně těžkou nebo těžkou depresí dvě dávky psilocybinových pilulek, které byly od sebe vzdáleny asi týden a půl. Součástí ovšem byla i terapie a podpora výzkumníků.
Srovnávací skupina dostala dvě dávky psilocybinu a terapii až po osmi týdnech. Tato mezera umožnila vědcům sledovat, zdali nedochází ke zlepšení symptomů, které nesouvisí s léčbou.
K vyhodnocení deprese se použila běžná stupnice skládající se ze 17 položek a skóre od 0 do 52. Skóre 7 a nižší znamená žádnou depresi. Před podáním psilocybinu účastníci, kteří dostali pilulky ihned, dosáhli v průměru 22,9 bodů (konec mírné deprese), čtyři týdny po druhé dávce průměrné skóre kleslo na 8,5. U srovnávací skupiny se na začátku skóre pohybovalo kolem 22,5 a vyšplhalo se na 23,5 během osmi týdnů čekání na léčbu.
V celkovém skóre 13 z 24 lidí splnilo definici remise (návrat k původnímu fungování pacienta) čtyři týdny po léčbě. Studie nicméně postrádá rozmanitost účastníků a zapojení více lidí. Není tedy jasné, zdali by se pozitivní výsledky objevily i u širší populace.
Současné výsledky jsou přesto jasné dle Jay Olsona, psychologického výzkumníka na Harvard University. „Přinejmenším u některých lidí může psilocybin snížit depresi lépe než několik běžných možností léčby.“
Již v dřívějších studiích se ukázaly účinky psilocybinu jako je snížení deprese u pacientů s rakovinou nebo dlouhodobé přetrvání účinků této psychedelické látky. K používání se ovšem musí nasbírat dostatek dat.