Společnost Ripple zavádí vlastní platformu pro digitální měny centrálních bank (CBDC). Ta umožní centrálním bankám, vládám a finančním institucím vytvářet vlastní digitální měny. Informovali o tom servery Decrypt a Blockworks.
Platforma Ripple CBDC, popisovaná jako „bezproblémové end-to-end řešení“, vychází z platformy Ripple Private Ledger, která byla poprvé představena v roce 2021 pro vydávání CBDC. Je založena na stejné technologii blockchainu jako XRP Ledger (XRPL), která byla rovněž navržena primárně pro platby. Napsal o tom server Decrypt.
With more than 90% of countries exploring and developing #CBDCs, we’re introducing the Ripple CBDC Platform, a frictionless solution for central banks, governments, and financial institutions to issue their own central bank digital currency.https://t.co/2bKkAJbx3F
— Ripple (@Ripple) May 19, 2023
„Jako důvěryhodný partner několika centrálních bank věříme, že tato platforma pomůže vyřešit problémy mnoha centrálních bank a vlád, které vymýšlejí plány a vyvíjejí technologickou strategii pro implementaci CBDC,“ řekl viceprezident společnosti Ripple pro CBDC James Wallis.
Wallis dodal, že inovativní schopnosti platformy „pomohou umožnit okamžité vypořádání domácích i přeshraničních plateb, snížit riziko a zlepšit uživatelský zážitek z rychlého odesílání a přijímání digitální měny na obou stranách transakce.“
Podle společnosti Ripple umožňuje nová platforma vládním institucím dohlížet a přizpůsobovat každý aspekt životního cyklu CBDC. Tedy jeho vytváření, distribuci, zpětný odkup a stažení z oběhu.
Finanční instituce budou moci platformu využívat také ke správě distribučních procesů zahrnujících CBDC. Zatímco koncoví uživatelé – jak firemní, tak maloobchodní – budou moci bezpečně ukládat své digitální měny a používat je k nákupu zboží a služeb, podobně jako fungují stávající platební a bankovní aplikace. Podle kryptofirmy to zahrnuje pohodlí offline transakcí a přizpůsobení se scénářům, které se netýkají chytrých telefonů.
Ripple předvede možnosti platformy prostřednictvím pilotního programu e-HKD, který provádí hongkongský měnový úřad, jenž de facto funguje jako centrální banka. V rámci e-HKD spolupracuje Ripple s tchajwanskou Fubon Bank na vývoji produktu pro tokenizaci nemovitostních aktiv a usnadnění distribuce akcií
Zájem o CBDC
Společnost Ripple v roce 2021 uvedla, že CBDC údajně zkoumá přibližně 80 procent zemí. Nedávné zprávy podle Blockworks naznačují, že toto číslo se nyní zvýšilo na 90 procent.
Mimo probíhající právní bitvu společnosti Ripple s Komisí pro cenné papíry a burzy se společnost aktivně věnuje fúzím a akvizicím. Dne 17. května oznámila akvizici společnosti Metaco za částku 250 milionů dolarů.
Společnost Metaco se zaměřuje na úschovu kryptoměn pro institucionální investory a sídlí ve Švýcarsku.