Od pondělního večera by v Súdánu mělo platit nové sedmidenní příměří. Válčící strany ho vyjednaly v sobotu. Tentokrát má ovšem jeho dodržování za asistence USA a Saudské Arábie kontrolovat speciální monitorovací skupina. Předchozí dohody totiž vždy skončily poměrně rychle po jejich ujednání. Informoval o tom server BBC a The Guardian.
Od začátku konfliktu v Súdánu v polovině dubna své domovy muselo opustit na milion lidí. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) pak více než 700 lidí zemřelo a přes 5 tisíc utrpělo zranění. Obyvatelé válečných zón také musí čelit neustálému strachu z neutichající střelby. Ubývá jim proto zásob vody, jídla, peněz a dalších zásadních surovin. Pracovníci humanitární pomoci se k nim ovšem kvůli příliš vysokému riziku nemohou dostat.
Také proto se zástupci USA a Saudské Arábie snažili dlouhodobě vyjednat příměří mezi válčícími stranami. Až do současnosti ovšem veškeré takové snahy selhaly. Zastavení palby totiž podle serveru BBC téměř okamžitě jedna ze stran porušila. V sobotu se ovšem podařilo uzavřít nové sedmidenní příměří. Tentokrát má podle asistujících států vydržet déle, jelikož nově zřídí také speciální monitorovací skupinu.
Ta by měla podle serveru NPR klid zbraní začínající v pondělí večer pečlivě kontrolovat. „Už dávno byla potřeba zanechat střelby a povolit přístup humanitárním pracovníkům,“ okomentoval pak příměří uzavřené ve městě Ďžidda americký ministr zahraničních věcí Antony Blinken. „Prosím obě strany, aby příměří dodržovali. Sleduje vás celý svět,“ doplnil. V trvajícím konfliktu proti sobě stojí súdánská armáda a její polovojenská odnož Rapid Support Forces (RSF).
Chartúm musí čelit čím dál častějšímu rabování bank, továren, skladišť i velvyslanectví
Súdánské úřady pak souhlasily, že od začátku příměří obnoví také základní služby. Pracovníci humanitárních služeb doufají v poskytnutí pomoci také těm, kteří kvůli trvající palbě nemohou opustit své domovy. Kvůli zhoršující se situaci podle serveru The Guardian ve městě Chartúm dochází čím dál častěji také k rabování bank, továren, skladišť, ale také velvyslanectví. Útokům tak čelilo například zastoupení Jordánska, Saudské Arábie i Turecka.
Katastrofická je situace v Súdánu také kvůli tomu, že konflikt ještě více zhoršil už tak špatnou humanitární situaci. V Súdánu totiž žilo velké množství vnitřně vysídlených lidí už před začátkem posledních bojů. Složitá je také situace za hranicemi. Pro sousedící státy totiž rovněž není jednoduché súdánské uprchlíky hostit. Pomoc totiž poskytují také těm prchajícím před konflikty z jiných afrických zemí.