Příroda nabízí mnoho neobvyklých podívaných, které zahrnují obrovské množství zvířat v pohybu. Afričtí pakoně v Serengeti či keporkakové migrující z Antarktidy do Karibiku patří mezi ty nejznámější. Existuje ovšem několik ne tak slavných, zato stejně zajímavých migrujících druhů.
Zlaté medúzy
Medúzy jsou známé tím, že se nechají unášet mořskými proudy. Zlaté medúzy ve známém Palauském jezeru však absolvují každý den jedinečnou migrační trasu, která sleduje oblouk slunce po obloze.
Každé ráno se tito živočichové s měkkým tělem shlukují na západním břehu tohoto mikronéského mořského jezera, aby provedli horizontální migraci směrem k vycházejícímu slunci a zastavili se těsně před stíny tvořenými stromy u jezera. Zde totiž žijí jejich primární predátoři, sasanky. Po přestávce, když je slunce vysoko na obloze, se medúzy brzy odpoledne vydají na zpáteční cestu.
Jak je spatřit: Palau’s Jellyfish Lake je možné navštívit po celý rok na výletech z hlavního ostrova Koror. Nejlepší počasí nabízejí sušší měsíce od listopadu do dubna.
Langusty
Tito korýši, kteří se vyskytují v Karibiku, procházejí jednou z nejneobvyklejších migrací pod hladinou. Na začátku každého léta se seřadí do front čítajících až 50 jedinců a pochodují po dně oceánu do hlubší vody.
Kromě vyhýbání se letním bouřím, které mají tendenci bičovat Karibik, se také předpokládá, že samice nesoucí vajíčka mohou přesunem do chladnějších vod podpořit jejich vývoj. Když přijde podzim, langusty se přesunou zpět do mělčích vod, aby se znovu rozmnožili. I když není přesně známo, proč langusty tvoří jednu linii, někteří vědci se domnívají, že formace pomáhá chránit členovce před predátory.
Jak je spatřit: Tyto noční tvory lze nejsnáze vidět při nočním potápění v Karibiku. I když byste museli mít velké štěstí, abyste si na začátku léta všimli migrující skupiny.
Rainbow lobster (Panulirus ornatus) migrates annually from Torres Strait to Gulf of Papua for breeding. Females produce up to 3 broods with smaller subsequent sizes. No return migration of breeding adults. Juvenile migration to adult habitat in Torres Strait. pic.twitter.com/2H75us8bPY
— 𝐓𝐡𝐞 𝐅𝐚𝐛𝐮𝐥𝐨𝐮𝐬 𝐖𝐞𝐢𝐫𝐝 𝐓𝐫𝐨𝐭𝐭𝐞𝐫s (@FabulousWeird) February 27, 2023
Žraloci kladivouni
O migračních vzorcích žraloků kladivounů se vědělo jen málo až do roku 2011. Tehdy studie University of Miami úspěšně sledovala kladivouna, který za 62 dní urazil neuvěřitelných 1200 km z jižní Floridy do středu Atlantiku u pobřeží New Jersey.
Známější jsou však masová shromažďování těchto kočovných ryb v oblasti mezi ekvádorskými Galapágskými ostrovy, kolumbijským ostrovem Malpelo a kokosovým ostrovem Kostariky. Tato oblast je známá jako „trojúhelník kladivounů“. Kladivouny lze v této oblasti pozorovat po celý rok. Avšak shromažďují se kolem neobydleného Kokosového ostrova, 550 km od západního pobřeží Kostariky ve skupinách o až 200 kusech během letních měsíců. Jsou sem přitahováni přívaly živin.
Jak je pozorovat: Naplánujte si mezi červnem a prosincem potápěčský výlet na Kokosové ostrovy s cílem potápěčských lokalit Bajo Alcone, Dirty Rock a Punta Maria.