V Salvadoru zemřelo nejméně 149 vězňů a čtyři vězeňkyně, kteří byli zadržení za výjimečného stavu. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na zprávu lidskoprávní organizace Cristosal. Mnohá úmrtí jsou podle ní důsledkem mučení, vážných zranění nebo odepření lékařské péče. Výjimečný stav vyhlásil loni v březnu kvůli narůstajícímu počtu vražd salvadorský prezident Nayib Bukele, který si jako jednu z priorit své vlády stanovil boj proti ozbrojeným gangům.
Za výjimečného stavu bylo v této středoamerické zemi zatčeno přes 68.000 lidí podezřelých z členství v některém z ozbrojených gangů. Salvador se tak se 605 vězni na 100 tisíc obyvatel stal za poslední rok státem s nejvyšší mírou věznění na světě. Na počátku letošního února Bukele oznámil zprovoznění největšího vězeňského tábora v Latinské Americe s kapacitou až 40.000 lidí.
At least 153 died in custody in El Salvador’s security crackdown – report https://t.co/dbS6pDc6jF
— The Guardian (@guardian) May 29, 2023
Nikdo z mrtvých podle organizace Cristosal nebyl v době své smrti dosud odsouzen za zločiny, kvůli nimž byl zatčen. Téměř polovina obětí zemřela násilnou smrtí. Některá z úmrtí vykazovala známky odepření lékařské péče, léků a jídla a následné podvýživy. Cristosal informace o úmrtích získala mimo jiné prací v terénu, včetně zkoumání společných hrobů, a z dokumentace od soudních lékařů. Vyslechla také rodiny a sousedy obětí a osoby, které byly uvězněny a následně propuštěny.
Informace o úmrtích podle organizace poukázaly na represivní politiku dozorců a vězeňských úředníků. Cristosal nyní žádá Bukeleho administrativu o zveřejnění informací o podmínkách, ve kterých jsou lidé ve věznicích zadržování, o respektování řádného soudního procesu, osvobození nevinných, odpovědi na otázky o mrtvých a poskytnutí veškerých dostupných údajů rodinám obětí.
Postup salvadorské vlády kritizují také další lidskoprávní organizace a zahraniční vlády, které Bukeleho vyzvaly ke zrušení původně dočasných opatření. Mezi salvadorskou populací si však prezident díky svým zásahům proti gangům udržuje vysokou míru podpory, píše AP.
Bukele vyhlásil výjimečný stav 27. března 2022, krátce před jeho vyhlášením bylo za jediný den zavražděno 62 lidí. Vláda jím pozastavila některá z ústavních práv a policii udělila rozsáhlé pravomoci. „Jsme svědky přechodu od násilí zločineckých skupin, které mají tato úmrtí na svědomí, k násilí ze strany státu. Zejména vůči těm nejchudším,“ uvádí Cristosal.
Propuštěno bylo dosud více než 5000 lidí, u kterých se vazby na zločinecké skupiny nepodařilo prokázat. Salvadorská vláda oficiální počet úmrtí mezi vězněnými nezveřejnila.