Američtí vědci navrhli rozšířit pátrání po obyvatelných planetách. Zahrnout chtějí i zóny mezi hvězdou a závojem kosmického prachu. Planety v této oblasti by se však značně lišily od našich představ o obyvatelných světech. Teoreticky by tam ale vědci známky života najít mohli. Napsal o tom web Universe Today.
Astronomové se při hledání života ve vesmíru zaměřují na planety v takzvaných obyvatelných zónách. Tyto světy by se potenciálně mohly podobat Zemi. Nyní však vědci z Michiganské univerzity navrhli tohle pátrání rozšířit.
V kosmu existují oblasti, které naše pozemské teleskopy nevidí. Jedná se o místa, kde kolem dané hvězdy obíhají hustá oblaka kosmického prachu. A za těmito oblaky se mohou skrývat další planety.
A New Place to Search for Habitable Planets: „The Soot Line.“ https://t.co/NAeBKDmpkB
— Universe Today (@universetoday) May 30, 2023
Vědci však upozorňují, že planety v těchto zónách se budou značně odlišovat od našich představ o obyvatelných světech. Chyběla by na nich totiž voda, základní stavební kámen života, napsal server Universe Today.
Atmosféra těchto planet by ovšem měla překypovat uhlovodíkem metan, dodává tým odborníků ve studii publikované v časopise Astrophysical Journal Letters. Toho tam může být takové množství, že by to ke vzniku určitých forem života stačilo.
Mlžné planety
„Planety, které vzniknou v této oblasti existující v každém diskovém systému, zřejmě ze svých plášťů uvolňují více uhlíku,“ řekl výzkumník Ted Bergin. „V plynné podobě by ho v rámci uhlovodíku mohlo být tolik, že by to stačilo ke vzniku a udržení života.“
Bergin, hlavní autor této práce, však upozornil, že tyto světy by mohly připomínat spíše o něco optimističtější variantu Venuše než Zemi. Modely navíc netvrdí, že na těchto planetách nutně musí život existovat.
Ale říkají, že by mohly obsahovat podmínky, které by za určitých okolností mohly ke vzniku určitých forem života vést. „Dává to našemu hledání obyvatelnosti nový rozměr,“ uvedl Bergin. „Může to být negativní rozměr, nebo to může být pozitivní rozměr.“
Čím více bude mít planeta ve svém plášti těkavého uhlíku, tím větší šance na nalezení určitých forem života tam bude. Minimálně si podle Bergina tato třída potenciálních „mlžných planet“ zaslouží přezkoumání.