Do konce století bude v některých částech planety nesnesitelné horko. V případě oteplení o více než dva stupně ohrozí podle nové studie až dvě miliardy lidí. Upozornila na to televize Euronews.
Zemědělství, chov dobytka a hospodářský růst. Jedná se o klíčové rysy stabilní společnosti, které však ohrožuje klimatická změna. Nová studie publikovaná v časopise Nature Sustainability neupozornila jen na ztrátu stability pokrokového společenství.
Vědci se tentokrát zaměřili na samotnou obyvatelnost některých regionů a ztráty na lidské populaci. Nebezpečným teplotám bude do konce století vystavena jedna pětina světové populace, varovala podle Euronews studie.
Via Euronews: Life threatening heat could impact two billion people by 2100. Which countries are most at risk?https://t.co/9Gw9TSihv6
— 🏡 greenBuilt Intl Bldg Co (@gbibuildingco) May 25, 2023
Při pohledu na chování lidstva jsme na cestě k oteplení o 2,7 stupně, uvedl tým z Exeterské univerzity v Británii. Jako jedinou cestu, jak zabránit katastrofě, uvádí Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) zastavit oteplování na hranici 1,5 stupně. Pokud však tuto „červenou čáru“ překročíme, do roku 2100 zasáhne nesnesitelné horko 22 procent světové populace, tedy asi dvě miliardy lidí. Každá desetina stupně Celsia se přitom rovná desítkám milionů lidí, upozorňují experti.
Koho vedra zasáhnou nejvíce
Každou desetinu stupně Celsia proto má podle autorů práce smysl snížit. V případě jejich scénáře dosáhnou v postižených regionech průměrné teploty 29 stupňů, což povede k celé řadě zdravotních a ekonomických problémů.
Vzroste počet předčasných úmrtí, budou se rychleji šířit infekční nemoci a ohroženy na zdraví v důsledku horka budou staří lidé a těhotné ženy. Sníží se výnosy ze zemědělství, což povede k potravinovým krizím.
Ovlivní to rovněž způsob lidské práce. Mezi nejvíce ohrožené státy horkem patří ty s vysokým počtem obyvatel a s teplotami, které jsou tam vysoké již nyní. Patří sem v prvé řadě Indie a následují Pákistán, Filipíny, Nigérie a Brazílie.
Tyto země pociťují klimatické změny již nyní. Jakmile budou teploty růst a bude přibývat i dalších extrémních projevů počasí, opouštět své domovy začne stále větší množství původních obyvatel. Spustí to velkou migrační vlnu do mírnějších regionů.