Izraelská armáda v noci na dnešek v Ramalláhu na okupovaném Západním břehu Jordánu zničila byt Palestince, který podle policie loni v listopadu provedl bombový útok v Jeruzalémě. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ní místní obyvatelé proti zátahu hlasitě protestovali, házeli na vojáky kameny a zápalné lahve, armáda odpověděla ostrou střelbou, slzným plynem a ohlušujícími granáty. Nejméně 35 lidí utrpělo zranění, uvedlo podle AFP palestinské ministerstvo zdravotnictví.
Podle listu Haarec jsou po střetech mezi armádou a protestujícími Palestinci zranění také dva fotoreportéři arabských médií, oba zasáhly gumové projektily.
Israeli army demolishing the family home of a Palestinian, accused of a terror attack and in Israeli prison, in Ramallah. Many injured including a journalist during this operation. Collective punishment is against international law and norms. pic.twitter.com/1vOCcbB9Mc
— Ashok Swain (@ashoswai) June 8, 2023
Z útoku v Jeruzalémě, kde loni po výbuchu dvou podomácku vyrobených náloží na autobusových zastávkách zemřeli dva lidé a dalších 20 utrpělo zranění, je podezřelý šestadvacetiletý Palestinec. Podle deníku Haarec vyšetřovatelé uvádějí, že bomby odpálil na dálku a na útok se dlouho připravoval.
V Izraeli je běžnou praxí, že armáda ničí domy, ve kterých pobývali pachatelé teroristických útoků nebo jejich komplici. Tvrdí, že jde o opatření, které má odradit případné další pachatele, o jeho účinnosti se ale vedou ostré debaty dokonce i v izraelských bezpečnostních složkách. Obránci lidských práv praxi odsuzují jako nepřiměřený kolektivní trest.
K nově zdemolovanému domu v Ramalláhu se dnes vypravil palestinský premiér Muhammad Ištajja, podle kterého je demolice „trestným činem“ a „formou kolektivního trestu, který Izrael uvrhl na obyvatele Palestiny“.
Na Západním břehu Jordánu se v posledním roce znásobil počet razií izraelské armády, která reaguje na palestinské útoky na Izraelce. Podle palestinského ministerstva zdravotnictví bylo od ledna zabito 158 Palestinců, za stejné období při palestinských útocích zemřelo 20 Izraelců a dva cizinci. Izrael Západní břeh Jordánu obsadil za války v roce 1967 a dodnes jej okupuje. Palestinci na tomto území chtějí mít vlastní stát.