Běloruský prezident Alexandr Lukašenko prohlásil, že jeho země začala od Ruska přebírat dodávky taktických jaderných zbraní. Některé z nich jsou podle jeho slov třikrát silnější než atomové bomby, které Spojené státy v roce 1945 svrhly na Hirošimu a Nagasaki. Ve středu o tom informovaly agentury Reuters nebo AP.
Ze strany Moskvy se jedná o první přesun takovýchto jaderných hlavic, které by mohly být potenciálně použity na bojišti, za hranice Ruska od rozpadu Sovětského svazu. Podle definice Ministerstva vnitra České republiky mají taktické jaderné zbraně „za cíl dosáhnutí krátkodobějšího úspěchu útočící strany. Mohou podpořit bojovou operaci a zničit nepřátelské jednotky na bojišti či jejich podporu.“
„Máme rakety a bomby, které jsme obdrželi z Ruska,“ řekl dle Reuters Lukašenko v rozhovoru pro ruskou státní televizi Rossija-1, který byl zveřejněn na kanálu Telegram běloruské státní tiskové agentury Belta. „Bomby jsou třikrát silnější než ty, které byly (svrženy) na Hirošimu a Nagasaki,“ prohlásil.
Belarusian President Lukashenko has said his country has started taking delivery of Russian tactical nuclear weapons. https://t.co/LjvekoeZvQ
— NBC News (@NBCNews) June 14, 2023
Rakety jsou pod kontrolou Ruska, vzkázal Putin
Ruský prezident Vladimir Putin v pátek uvedl, že Rusko, které si ponechá kontrolu nad taktickými jadernými zbraněmi, je začne rozmisťovat na území Běloruska, jakmile budou připraveny speciální sklady pro jejich uložení.
Lukašenko nicméně uvedl, že by neváhal zbraně použít, pokud by Bělorusko čelilo agresi. Myšlenku, že by ruská kontrola byla překážkou pro jejich rychlé použití, v rozhovoru zlehčoval. Pokud by takový krok považoval za nezbytný, mohl by si s Putinem podle svých slov kdykoli zavolat.
„Poslyšte, jestli začne válka, myslíte si, že budu váhat?“ ptal se Lukašenko. „Zvednu telefon a on to vezme, ať bude kdekoli,“ poznamenal s odkazem na Putina. „Když zavolá, zvednu to kdykoli. Koordinování zahájení úderu není vůbec žádný problém,“ dodal dle AP News.
Už v březnu Putin oznámil, že se dohodl na umístění taktických jaderných zbraní v Bělorusku. Zároveň poukázal na rozmístění amerických jaderných zbraní v řadě evropských zemí.
Spojené státy Putinovo rozhodnutí kritizovaly. Rovněž ovšem upozornily, že nemají v úmyslu měnit svůj vlastní postoj ke strategickým jaderným zbraním a nezaznamenaly žádné známky toho, že by se Rusko chystalo jadernou zbraň použít.
Ruské kroky nicméně pozorně sleduje vedle USA i Čína, která před použitím jaderných zbraní ve válce na Ukrajině opakovaně varovala.
Bělorusko obnovilo sklady ze sovětské éry
Putinův blízký spojenec Lukašenko v rozhovoru pro ruskou státní televizi řekl, že jeho země má řadu skladů určených pro jaderné zbraně ze sovětské éry, přičemž jich pět nebo šest obnovila. Již dříve v úterý prohlásil, že ruské taktické jaderné zbraně Bělorusko fyzicky rozmístí „během několika dnů“.
Lukašenko, který umožnil, aby území Běloruska využila ruská vojska útočící na Ukrajinu, tvrdí, že rozmístění jaderných zbraní bude působit jako odstrašující prostředek proti potenciálním agresorům. Stát sousedí se třemi členskými zeměmi NATO: Litvou, Lotyšskem a Polskem.
„Vždy jsme byli cílem,“ uvedl Lukašenko. „Oni (Západ) nás chtěli roztrhat na kusy už od roku 2020. Nikdo dosud nebojoval proti zemi, která má jaderné zbraně,“ dodal.
Během násilně potlačovaných protestů proti Lukašenkovi, které následovaly po sporných volbách v roce 2020, pořádková služba zadržela desítky tisíc lidí. Úřady vítězem voleb, které byly podle oponentů i Západu zmanipulovány, znovu vyhlásily Lukašenka. Ten je v čele státu už od roku 1994. Zásah pak přiměl západní země uvalit na Minsk nové sankce.