Výsledky nové studie naznačují, že existuje souvislost mezi genderovou nerovností a vyšším rizikem problémů s duševním zdravím. Varuje před tím hlavní autor experimentu, který byl první svého druhu, Dr. Nicolas Crossley. Zprávu vydaly webové portály The Independent a Department of psychiatry.
Výzkumníci z více než 70 institucí zjistili, že v zemích s horší genderovou nerovností mají ženy menší tloušťku mozkové kůry pravé hemisféry než muži. Zatímco mezi národy s větší genderovou rovností nebyl zaznamenán žádný podstatný rozdíl.
Studie zkoumala více než 7 800 MRI skenů mozků jednotlivců ve 29 zemích. Uvádí, že v případě zasažených částí mozku je evidentní spojitost se stresem a emocemi. Hlavním autorem studie je Dr. Nicolas Crossley, který je hostujícím profesorem na katedře psychiatrie na Oxfordské univerzitě. Řekl: „Naše analýza naznačuje, že určité rozdíly mezi pohlavími ve struktuře mozku jsou spojeny s nepříznivým sociálním prostředím, ve kterém mnoho žen žije. Změny byly lokalizovány zejména v těch oblastech mozku, které se podílejí na kontrole emocí, souvisí se stresem a poruchami, jako je deprese a posttraumatická stresová porucha.“
Stress caused by gender inequality is damaging women’s brains, study findshttps://t.co/mzA9zqCne8
— The Independent (@Independent) May 11, 2023
Snížení schopnosti vzdělávání
Dr. Crossley, který je zároveň docentem na Pontifikální katolické univerzitě v Chile, řekl, že tato zjištění zřejmě demonstrují „vliv chronického stresu na ženské mozky v genderově nerovném prostředí“. „Stres ovlivňuje spojení neuronů, což bychom pak ve studiích MRI viděli jako ztenčení šedé kůry mozkové. Mohly by však být zapojeny i další mechanismy, jako je efekt omezení funkcí ženského mozku, například schopnost vzdělávání, vedoucí k nižšímu rozvoji.“
„Tyto výsledky naznačují potenciální nervové spojení mezi genderovou nerovností a vyššími riziky problémů s duševním zdravím a sníženým akademickým výkonem. Poukazují na potenciálně nebezpečný účinek genderové nerovnosti na mozky žen,“ zní prohlášení v The Independent. Dr. Crossley také poznamenal, že studie by mohla být uplatněna v politice týkající se rovnosti žen a mužů. Upozornil však, že je zapotřebí další výzkum, který by „pomohl podrobněji prozkoumat, jak a kdy se to děje“.
Jak informoval odborný web Proceedings of the National Academy of Sciences, kvůli tomuto výzkumu se spojily desítky akademiků z více než 70 institucí. V rámci testu vědci zkoumali magnetickou rezonancí snímky od více než 4 000 žen a téměř 4 000 mužů ve věku 18 až 40 let. Byli mezi nimi lidé různých národností – Angličané, Američané, obyvatelé Latinské Ameriky, Číny, Jižní Afriky nebo Indie.
Protichůdná tvrzení
Výsledky přichází poté, co byla zveřejněna jiná rozsáhlá studie, která poukazuje spíše na pocit diskriminace mužů. 54 % mužů podle ní zastává názor, že se od nich očekává v boji o rovnoprávnost příliš mnoho. A téměř polovina souhlasí s tím, že kvůli prosazování rovnosti žen jsou muži diskriminováni. Uvedl to lídr v oblasti výzkumu trhu a veřejného mínění, Ipsos.