Po ratifikaci obchodní dohody s Evropskou unií bude moct Keňa do jejích členských států zasílat zboží bez placení cel nebo dodržování kvót. Obě strany totiž v pondělí podepsaly Dohodu o ekonomickém partnerství. Jejím cílem je především podpora rozvoje africké země, ale také oslabení vlivu Číny v Africe. Informoval o tom server Al Jazeera a Financial Times.
Keňský prezident William Ruto na pondělní ceremonii v Nairobi oficiálně uzavřel vyjednávání s Evropskou unií (EU). Obě strany totiž podle serveru Al Jazeera podepsaly dlouho připravovanou Dohodu o ekonomickém partnerství. Poprvé ji totiž začaly plánovat v roce 2014. Tehdy ovšem zástupci EU předpokládali, že by ji mohly podepsat také země jako Rwanda, Burundi, Tanzánie nebo Uganda. Nakonec ovšem cíle dosáhla pouze Keňa.
„Dnešek je velmi hrdým momentem pro Keňu a věřím, že také pro Evropskou unii,“ prohlásil po podepsání dohody keňský ministr obchodu Moses Kuria. Členské státy EU jsou přitom podle serveru Financial Times největším keňským exportním trhem. Míří do něj totiž 20 procent z jejích vývozů do celého světa. Po ratifikaci dohody se už přitom Keňa nebude muset ohlížet na placení cel nebo jiná omezení v podobě povinných kvót.
🇪🇺🌹🇰🇪 We have a deal.
— EU Trade 🇪🇺 (@Trade_EU) June 19, 2023
The EU and Kenya closed a very ambitious trade agreement with strong trade and sustainability commitments.
This partnership will boost trade in goods and create new economic opportunities.
👉 https://t.co/fZdN6EYdnd pic.twitter.com/0gNzsg20Vl
Do EU pak Keňa dováží především zemědělské produkty jako zeleninu, ovoce nebo svůj slavný čaj a kávu. Putuje do ní rovněž více než 70 procent keňských čerstvých květin. Členské státy EU pak do Keni posílají chemikálie nebo stroje. S těmi budou po uzavření dohody v následujících 25 letech obchodovat za postupného snižování cel. „Evropská unie je naším druhým nejdůležitějším rozvojovým partnerem, hned po Světové bance,“ prohlásil keňský prezident.
Ekonomická dohoda zůstává otevřená také pro Kongo nebo Jižní Súdán, míní EU
Zástupci EU pak hodlají nové partnerství využít také k tomu, aby oslabili rostoucí vliv Číny v Africe. Vyvážit se tak snaží její investice spadající pod projekt Nové hedvábné stezky. Propagují proto vlastní iniciativu známou jako Global Gateway. „Afrika je prioritním regionem Evropské unie,“ prohlásil proto také obchodní komisař pro EU Valdis Dombrovskis. V posledních 10 letech tak evropské firmy do Keni investovaly na miliardu eur, tedy 23 miliard korun.
Kromě toho Dombrovskis podle serveru Zawya považuje Keňu za „věrného a ceněného partnera EU“. Prohlásil rovněž, že podobná ekonomická dohoda zůstává otevřená také pro státy, jako je Kongo nebo Jižní Súdán. Při jejím uzavření se pak Keňa musela zavázat také ke krokům týkajících se ochrany životního prostředí a klimatu nebo propagaci pracovních práv. Lepší obchodní vztahy se Keňa snaží vybudovat také se Spojenými státy americkými.