V letošním roce otřáslo Mexikem několik případů vražd novinářů. Vysoce postavený úředník uvedl ve středu dle agentury Reuters, že rok 2020 se stal nejnásilnějším rokem pro novináře v Mexiku za nejméně deset let. Bylo zavražděno 19 lidí.
Náměstek ministra vnitra Alejandro Encinas, který je zodpovědný za lidská práva, uvedl, že od roku 2010 došlo k 138 vraždám novinářů. Z toho ke 38 od nástupu prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora do úřadu 1. prosince 2018.
Podle Výboru na ochranu novinářů (CPJ) jsou profesionální novináři terčem, když jejich práce narušuje zločinecké gangy či zkorumpované úředníky.
Mexiko je často považováno za jednu z nejnebezpečnějších zemí, kde mohou novináři pracovat. Když současný prezident převzal moc, slíbil, že sníží násilí a zvýší ochranu pracovníků v médiích.
Došlo ovšem k naprostému opaku. Vraždy novinářů vzrostly společně s rekordním počtem vražd v Mexiku celkově. K většině z nich došlo díky nekontrolovatelnému násilí mezi znesvářenými drogovými kartely.
Od doby, kdy se současný prezident ujal vlády, jsou dle údajů nejnebezpečnějšími státy Mexika pro novináře Sonora, Guerrero, Veracruz a Michoacan.
Problémem je také neschopnost úřadů potrestat pachatele vražd. To je uváděno jako další faktor stojící za násilím. Dle Encinase pouze 5% vražd spáchaných na novinářích vedlo za současné vlády k trestu.