Pět lidí na palubě pohřešované ponorky Titan zahynulo při „katastrofální implozi“, uvedl ve čtvrtek představitel americké pobřežní stráže. Mezinárodní pátrání po ponorném plavidle, které bylo na cestě k vraku Titaniku, tak bylo ukončeno. Ve čtvrtek o tom informovaly agentura Reuters nebo server BBC.
„Tito muži byli opravdoví průzkumníci, kteří sdíleli dobrodružného ducha a velkou vášeň pro zkoumání a ochranu světových oceánů,“ uvedla v prohlášení společnost OceanGate Expeditions se sídlem v USA, která ponorku Titan provozovala. „V této tragické chvíli myslíme na těchto pět duší a všechny členy jejich rodin,“ dodala dle Reuters.
Robot vyslaný z kanadské lodi objevil trosky Titanu ve čtvrtek ráno zhruba 500 metrů od přídě stoletého vraku, čtyři kilometry pod hladinou v odlehlé oblasti severního Atlantiku. Na tiskové konferenci to oznámil důstojník americké pobřežní stráže John Mauger. „Pole trosek odpovídá katastrofické implozi plavidla,“ poznamenal.
Mezi pěti lidmi na palubě byli britský miliardář a průzkumník Hamish Harding (58), obchodní magnát pákistánského původu Shahzada Dawood (48) a jeho devatenáctiletý syn Suleman, oba britští občané, a francouzský oceánograf a odborník na Titanic Paul-Henri Nargeolet (77), který vrak navštívil již několikrát. Posledním člověkem na palubě byl Stockton Rush (61), americký zakladatel a výkonný ředitel společnosti OceanGate, který ponorku řídil.
Pátrací operaci sledoval celý svět několik dní
Záchranné týmy z několika zemí strávily několik dní prohledáváním tisíců čtverečních kilometrů otevřeného moře pomocí letadel a lodí ve snaze najít stopy po téměř sedmimetrovém Titanu. Ponorka ztratila kontakt se svou podpůrnou lodí v neděli ráno asi po hodině a 45 minutách.
Mauger konstatoval, že je příliš brzy na to, aby se dalo říci, kdy ke katastrofálnímu poškození plavidla došlo. V rámci pátrací operace byly ve vodě sonarové bóje více než tři dny. Během této doby přitom nezaznamenaly žádný druh hlasitého „explozivního“ zvuku, podotkl člen pobřežní stráže.
Ponorka podle řady odborníků neprošla dostatečným testováním
Otázky ohledně bezpečnosti Titanu byly vzneseny už v roce 2018 během sympozia expertů. Zároveň byly předmětem žaloby bývalého šéfa námořních operací společnosti OceanGate, která byla později téhož roku urovnána.
Profesor Blair Thornton ze Southamptonské univerzity řekl BBC, k čemu podle něj mohlo dojít. „V případě, že by se jednalo o katastrofické selhání hlavního krytu, ponorka by byla vystavena neuvěřitelně vysokým tlakům, odpovídajícím hmotnosti Eiffelovy věže, tedy desítkám tisíc tun, které by plavidlo stlačily. Mluvíme o velmi silné implozi,“ sdělil Thornton.
The U.S. Coast Guard confirmed the missing submersible in the North Atlantic Ocean experienced a “catastrophic implosion.”
— PBS NewsHour (@NewsHour) June 22, 2023
To discuss the accident and what it could mean going forward, we spoke to Jules Jaffe of the Scripps Institution of Oceanography. https://t.co/jzPehbNC1N pic.twitter.com/F912xKKexJ
V úterý a ve středu bóje zachytily několik zvuků, které dočasně vzbuzovaly naději, že lidé na palubě Titanu jsou naživu a snaží se komunikovat boucháním na trup. Úředníci však uvedli, že analýza zvuků byla neprůkazná a že možná vůbec nevycházely z Titanu. „Nezdá se, že by mezi zvuky a polohou trosek na dně existoval nějaký vztah,“ konstatoval ve čtvrtek Mauger.
Podle důstojníka budou robotická plavidla na dně oceánu pokračovat ve shromažďování důkazů. Není však jasné, zda bude vzhledem k povaze nehody a extrémním podmínkám v těchto hloubkách možné vyzvednout těla obětí. Podle úředníků bylo nalezeno pět hlavních částí Titanu, včetně většiny tlakového trupu.