Teploty v hlavním městě Číny překonaly ve čtvrtek 41 stupňů Celsia, což jsou nejvyšší zaznamenané červnové hodnoty v Pekingu od začátku měření. Teplotní rekordy letos padaly v řadě čínských měst. Situace přitom vzbuzuje obavy z přetížení elektrické sítě. Upozornily na to televize ABC a BBC.
Peking zažívá extrémní vlny veder a vysoké teploty přetrvají minimálně až do konce června, upozorňuje ABC News s odkazem na místní meteorology. Ve čtvrtek ohlásily úřady nejvyšší červnové teploty zaznamenané v posledních 60 letech.
Teploměry tam naměřily 41,1 stupně Celsia. Meteorologická stanice na severu města naměřila dokonce 41,8 stupně. Předchozí rekord zaznamenal Peking v červnu v roce 1961 s teplotou 40,6 stupně.
Beijing records hottest June day in 60 years https://t.co/U5fxbIXhV9
— BBC News (World) (@BBCWorld) June 22, 2023
Úřady v metropoli vydaly varování před vysokými teplotami, které budou hrozit do soboty, a dosahovat mohou až 39 stupňů. Měsíční teplotní rekordy však padaly v Číně po celý rok. Správa několika měst východní a severní Číny vydala řadu doporučení.
Lidé by například měli během vysokých teplot omezit venkovní práce a vyhledat lékařskou pomoc v případě příznaků úpalu. Občané i podniky navíc mají podle úřadů šetřit kvůli přetrvávajícím obavám z energetické krize elektřinou.
Čína se připravuje na nejhorší
Vysoké teploty nutí veřejnost zdržovat se častěji ve svých domovech a zvyšují poptávku po klimatizaci. Dochází pak k přetížení elektrické sítě a rozsáhlým výpadkům.
V této souvislosti zmiňuje BBC přístavní město Tchien-ťin. Poptávka po klimatizaci zde oproti loňskému roku vzrostla o 23 procent. Národní úřad pro energetiku uskutečnil v minulém týdnu první nouzové cvičení masivního výpadku sítě.
Simulace přepětí a velkého výpadku proběhla ve východním regionu Číny. Test ukázal závažnost potenciálního podobného incidentu, uvedl úřad. Extrémní vedra v Asii jsou přímým důsledkem klimatických změn.
Podle jedné studie zveřejněné minulý měsíc jsou extrémní vlny veder v regionu 30krát pravděpodobnější. Vědci dokonce hovoří o tom, že Asie zažívá letos nejhorší vlny veder ve své historii.
Během dubnových veder prolomily podle expertů průměrné teploty v Asii vytyčenou hranici 1,5 stupně Celsia. Region, který je vůči klimatickým změnám nejzranitelnější, se v průměru oteplil nejméně o dva stupně.