Bhútán byl dlouhou dobu známý vysokými poplatky za „udržitelný rozvoj“. Nyní se stává finančně dostupnějším, nicméně jeho ekologická filozofie zůstává.
Malý horský stát Bhútán, vklíněný mezi Indii a Tibet, se po celá desetiletí úspěšně ubránil masové turistice. Je to částečně proto, že himálajské království má vůči návštěvníkům jedinečný étos. Když se tato izolovaná země v roce 1974 konečně otevřela turistům, přijala politiku „vysoké hodnoty a nízkého dopadu“.
To znamená, že existují přísné kontroly toho, jak návštěvníci cestují v Bhútánu. Včetně toho, kolik peněz do země přivezou a kolik lidí může každý rok tento stát navštívit. Od tohoto měsíce budou však náklady výrazně nižší.
Bhutan will lower the nightly fees it charges tourists who stay more than four days, in an attempt to boost visitor numbers that are still a fraction of the level before the COVID-19 pandemic. https://t.co/FLXgSbTc4z
— CNN International (@cnni) June 20, 2023
Kolik stojí návštěva Bhútánu
Bhútán záměrně nastavuje vysoké denní návštěvnické poplatky, aby zajistil, že nikdy nepřijme více turistů, než jeho populace 700 000 obyvatel dokáže zvládnout.
Před pandemií byli návštěvníci povinni připojit se k all-inclusive organizované prohlídce, která stála 200–250 USD na den. Zahrnovala také „poplatek za udržitelný rozvoj“ ve výši 65 USD.
Přestože počet návštěvníků Bhútánu před pandemií každoročně rostl, země nikdy neměla více než 315 000 turistů ročně. Srovnejte to se sousedním Nepálem, který má podobnou kulturu i topografii. V roce 2019 tam přicestovalo více než 1 milion turistů.
Když se země znovu otevřela v září 2022 po dvouletém uzavření způsobeném pandemií covid-19, požadavek na účast na organizovaném zájezdu byl zrušen. Nicméně denní poplatek za udržitelný rozvoj byl zvýšen na 200 USD. To samozřejmě nepokrývá cestovní náklady, jako je jídlo, doprava a hotely.
Prostředky se používají na snížení dopadu cestovního ruchu na zemi a na podporu projektů ochrany přírody a udržitelnosti.
Ve snaze zvýšit počet návštěvníků země nyní tyto náklady snižuje, informoval server Euronews. Turisté, kteří zaplatí denní poplatek za čtyři dny mohou nyní zůstat další čtyři dny bez poplatku. A ti, kteří zaplatí 12 dní poplatků, mohou zůstat celý měsíc.
Nová pravidla vstoupí v platnost tento měsíc. Má to drobný háček – nižší sazby jsou dostupné pouze těm, kteří platí v amerických dolarech, nikoli v rupiích.
Bhútán, kterému vládnou spíše principy buddhismu než podnikání, je zemí, která upřednostňuje hrubé národní štěstí před hrubým domácím produktem. A tato myšlenka se promítá do všech aspektů cestovního ruchu.
K dnešnímu dni je Bhútán také jedinou uhlíkově negativní zemí na světě.