Bílý dům v pondělí rozdělil 42 miliard dolarů mezi 50 států a území USA. Mají posloužit k tomu, aby byl do roku 2030 přístup k vysokorychlostnímu širokopásmovému připojení univerzální. Informovala o tom agentura Reuters či servery investing.com a Tom’s Hardware.
Financování v rámci programu Broadband Equity Access and Deployment Program bylo schváleno zákonem o infrastruktuře ve výši 1 bilionu dolarů z roku 2021, který prosazoval prezident Biden. Výdaje budou založeny na nově vydané mapě pokrytí Federal Communications Commission. Ta podrobně popisuje mezery v přístupu k internetu, uvádí agentura Reuters.
The Biden administration has earmarked $42.45 billion to provide high-speed broadband #internet access across all fifty US states by 2030.#tech #network #USA #BidenAdministration https://t.co/wTnxSkNdf8
— CyberNews (@CyberNews) June 26, 2023
Texas a Kalifornie – dva nejlidnatější státy USA – jsou na prvním místě v žebříčku financování s 3,3 miliardami dolarů a 1,9 miliardy dolarů. Ale jiné, méně lidnaté státy jako Virginie, Alabama a Louisiana se dostaly do top 10 seznamu pro financování kvůli nedostatku širokopásmového přístupu. Tyto státy mají velké venkovské oblasti s menším internetovým připojením než jejich velká města.
„Je to vůbec největší investice do vysokorychlostního internetu. Protože pro to, aby dnešní ekonomika fungovala pro všechny, je přístup k internetu stejně důležitý jako elektřina, voda nebo jiné základní služby,“ řekl Biden v pondělí v Bílém domě.
Tato iniciativa je součástí nové hospodářské politiky prezidenta Joea Bidena. Ta je součástí jeho kampaně za znovuzvolení v roce 2024, píše server Tom’s Hardware.
„Dnes nemá 24 milionů lidí v naší zemi přístup k vysokorychlostnímu internetu. Buď proto, že si nemohou dovolit měsíční náklady na tarif, nebo proto, že žijí v komunitách, které dosud nebyly plně připojeny k optickým sítím,“ uvedla v prohlášení viceprezidentka Kamala Harris. „Každý člověk v naší zemi, bez ohledu na to, kde žije, by měl mít přístup a možnost dovolit si vysokorychlostní internet.“
Ve středu se očekává hlavní Bidenův projev k ekonomice
Přidělené částky se pohybují od 27 milionů USD pro území USA, jako jsou Americké Panenské ostrovy, až po více než 3,3 miliardy USD pro Texas, přičemž každý stát obdrží minimálně 107 milionů USD.
Oznámení zahajuje druhou etapu Bidenova turné v rámci kampaně pro ekonomickou politiku. Zdůrazňuje, jak legislativa přijatá v době, kdy byl Kongres ovládaný jeho Demokratickou stranou, ovlivní průměrné Američany.
V rámci prezentace je Biden také připraven přednést to, co představitelé Bílého domu označují jako hlavní ekonomický projev. Má se konat ve středu v Chicagu, v rámci takzvané „Bidenomiky“. Sdělili to v pondělí vedoucí poradci Anita Dunn a Mike Donilon demokratům v Kongresu a dalším spojencům.
Volby v roce 2024 budou částečně chápány jako referendum o Bidenově předání ekonomiky. Tvorba pracovních míst a nízká nezaměstnanost jsou pozitiva. Zvýšená inflace a dominový efekt vyšších úrokových sazeb však vyvolaly obavy z recese.
Více než polovina (54 %) Američanů nesouhlasí s tím, jak Biden vykonává svou práci. Pouze 35 % respondentů schvaluje jeho správu ekonomiky, podle průzkumu agentury Reuters/Ipsos provedeného začátkem tohoto měsíce. Demokraté ztratili kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů ve volbách v roce 2022.
Na problémy s připojením upozornila pandemie
Administrativa odhaduje, že v USA je asi 8,5 milionu míst, která nemají přístup k širokopásmovému připojení. Společnosti jako Verizon, Comcast, Charter Communications či AT&T se zdráhaly poskytovat přístup ve venkovských komunitách s nízkou populací, protože investice jsou drahé a regiony nenabízejí mnoho předplatitelů. Nedostatek širokopásmového přístupu přitáhl pozornost během lockdownů za pandemie covid-19, které donutily studenty k online vzdělávání.
Očekává se, že státy koncem tohoto roku předloží počáteční plány, které uvolní 20 % finančních prostředků. Jakmile budou plány dokončeny, což by mohlo trvat až do roku 2025, vláda uvolní zbývající peníze.