V loňském roce stíhala policie v České republice 3418 osob pro podezření z drogových trestných činů, což bylo o 272 více než v roce 2021. Stále častěji se prodej drog odehrává online, ukázala výroční zpráva Národní protidrogové centrály (NPC).
Nejvíce stíhaných osob, 559, bylo v Praze, následuje Středočeský kraj se 448 podezřelými pachateli. Nejméně jich bylo loni zaznamenáno na Vysočině, a to 85.
Z celkového počtu stíhaných bylo 3099 českých občanů, dále 75 Slováků, 57 Ukrajinců a 40 Poláků. Rozdíly byly i mezi pohlavím, pro podezření z drogových trestných činů policie stíhala 2 902 mužů a 516 žen.
V trestním řízení policisté zajistili majetek a finanční prostředky v hodnotě přes 105 milionů korun, přičemž hodnota zajištěných drog přesáhla 2,5 miliardy korun.
V červnu loňského roku odhalila policie v několika českých supermarketech stovky kilogramů kolumbijského kokainu v krabicích s banány. V loňském roce NPC také zajistila 41 kilogramů pervitinu, téměř 19 000 tablet extáze a steroidy.
„Významný úspěch byl zaznamenán z pohledu množství zajištěného kokainu v roce 2022, které činilo téměř 1,2 tuny, ve dvou prověřovaných případech nálezu této látky mezi zbožím v prodejnách velkého obchodního řetězce s potravinami,“ uvedl ředitel NPC Jakub Frydrych.
1/3 Lisované kostky kokainu, v krabicích od banánů, nalezli dnes odpoledne pracovníci supermarketu v Jičíně a Rychnově nad Kněžnou. Kriminalisté zjistili, že zboží stejné šarže bylo distribuováno na několik dalších míst v ČR. pic.twitter.com/V3e7p8hOYu
— Policie ČR (@PolicieCZ) June 10, 2022
Přestože v České republice stále převládá prodej, distribuce a užívání konopných drog a pervitinu, podle policie roste také zneužívání psychoaktivních drog a obchodování s nimi.
Přesun na internet
Prodej drog se v loňském roce nadále přesouval na internet, a to nejen na stránky takzvaných „Dark webů„, ale stále častěji také na sociální síť Telegram. Distributoři posílají drogy uživatelům prostřednictvím zásilkových a kurýrních služeb. Jejich zákazníci platí v kryptoměnách.
„Anonymita, relativně snadný postup a široká nabídka návykových látek nabízených k prodeji na virtuálních trzích konkurují běžnému pouličnímu prodeji,“ vysvětlila policie.
Tento trend začal v roce 2021, kdy došlo k rozmachu online prodeje drog v důsledku pandemie koronaviru a s tím spojených omezení. Na sociální síti Telegram jsou nejžádanějšími látkami kokain, pervitin, MDMA a marihuana.
Do roku 2021 byla aktivita drogových dealerů na Telegramu v České republice zanedbatelná. V současné době policie monitoruje asi 30 skupin, které působí zejména v ruském a ukrajinském jazyce. Počet účastníků v jedné skupině se pohybuje od 7 000 do 20 000 osob, píše se ve zprávě.
„Tento pro nás dříve okrajový způsob distribuce drog, který je řadu let běžný v zemích východní Evropy, umožnil ukrajinsky a rusky hovořícím dealerům rychlý průnik na český drogový trh,“ uvedla NPC.