Gabriel Fortin, který smrtelně postřelil tři ženy, údajně proto, že mu zničily kariéru, byl ve Francii odsouzen k doživotnímu vězení. Informuje o tom BBC, Times Of France a další servery.
Osmačtyřicetiletý Fortin dostal ve středu u soudu ve městě Valence nejvyšší trest za vraždu a pokus o vraždu. Za mřížemi stráví určitě 22 let, teprve poté může požádat o propuštění.
French HR murders: Gabriel Fortin sentenced to life in prison https://t.co/yFBTITXSGp
— Ticketmaster bot (@ticketingbot) June 28, 2023
Fortin, kterému se přezdívalo „HR vrah“, byl podle BBC zatčen v roce 2021, několik dní po zastřelení tří žen.
K první vraždě došlo 26. ledna 2021 v regionu Alsasko na východě Francie. Manažerka lidských zdrojů Estelle Luce byla po práci na firemním parkovišti střelena do hlavy.
Později téhož večera, asi 50 km daleko, byl jiný personalista postřelen ve svém domě mužem, který se vydával za roznašeče pizzy. Oběť, Bertrand Meichel, přežila.
O dva dny později, 500 km jižněji, vstoupil do místního úřadu práce ve Valence muž s maskou na obličeji a bílou igelitovou taškou. Z ní vytáhl pistoli a zabil ředitelku odboru vyplácení dávek Patricii Pasquion.
O několik minut později byla ve společnosti poskytující služby v oblasti životního prostředí nedaleko Valence zabita další personalistka Géraldine Caclin.
Poznávací značka auta, kterým střelec opouštěl úřad práce, později přivedla policii k Fortinovi. Spojila ho i s poslední vraždou, která následovala.
Své oběti sledoval
Později vyšlo najevo, že Estelle Luce a Meichel se podíleli na Fortinově propuštění z jedné společnosti v roce 2006. O tři roky později Fortina, který byl inženýr, z jiné firmy nechala propustit i Géradine Caclin. Patricia Pasquion s Fortinem nikdy nejednala, ale policie se domnívá, že choval zášť vůči zaměstnancům úřadu práce ve Valence, kde byl registrován až do roku 2013.
S vraždami spojila Fortina řada důkazů. Na místech, kde vraždil, zanechal svoji DNA, rovněž ho bylo možné vystopovat i přes použité zbraně. Několik milionů souborů objevených na počítači v jeho domě ukázalo na to, že své oběti více než deset let bedlivě sledoval.
Během dvoutýdenního soudního procesu Fortin většinou mlčel. Tvrdil ale, že se stal obětí spiknutí, kvůli němuž byl v letech 2006 až 2009 propuštěn z funkcí, a také špionáže. „Za moji situaci je plně odpovědný justiční systém, protože selhal,“ řekl podle Times Of France.
Fortinovi právníci naznačovali, že je psychicky nezpůsobilý k soudnímu řízení. Tvrdili, že jde o osamělého muže trpícího duševní poruchou.
Žalobci však ukázali, jak důkladně zkoumal a plánoval útoky. „Jeho jedinou reakcí na životní neúspěchy, a ty jsme zažili všichni, bylo zorganizování vražd,“ řekl po vynesení rozsudku Dominique Arcadio, právník rodiny Caclinových.