Jedná se o způsob, jak vypadat jako jogín? Je to trend mezi duchovními lidmi? Nebo se jedná jen o populární způsob, jak ukončit lekci jógy? Ani jedno z toho. Pozdrav namaste má hluboký význam a dlouhou historii.
Slovo „namaste“ je odvozeno ze dvou sanskrtských slov:
- „namah“, což znamená „pozdravy“, „klaním se“, nebo „ctím“
- „te“, což znamená „ty“
Sanskrt je nejméně 5 000 let starý a pochází z Indie. Obrovská knihovna znalostí jógy, meditace, ajurvédy, astrologie, architektury a matematiky byla sepsána v sanskrtu v posvátných svazcích zvaných Védy. Je základem hinduistického a buddhistického náboženství a prolíná celou indickou kulturou a učením, které se rozšířilo i na západ. Namaste je běžný pozdrav a rozloučení v hinduistické kultuře. Doslovný překlad je „Klaním se vám.“ Není to ale pouhý pozdrav.
„Namaste není jen uctivým pozdravem, ale také požehnáním pro lidskou bytost, kterou zdravíme.“
Na hlubší úrovni namaste znamená, že jedna duše uznává a ctí svatost druhé. Je to způsob, jak uznat a ctít druhou osobu, a tím uznat božství v sobě. Tento pozdrav často uslyšíte od učitelů jógy na začátku a na konci hodiny. V tomto smyslu se používá k potvrzení duchovního spojení a jednoty duší, které společně praktikují jógu. Je také krásným způsobem, jak vyjádřit úctu učiteli a vědomostem, které s vámi sdílel.
Při cviční jógy je pozdrav namaste často doprovázen mudrou neboli gestem spojení dlaní rukou v modlitební pozici před srdeční čakrou a lehkou úklonou. Čakra srdce je místem, kde existuje božská láska a mizí individuální ego. Tato mudra také symbolizuje otevření duše duši druhého. Toto gesto může být kromě pozdravu použito u některých jógových pozic. Jedná se například o pozici hory, stromu, či o pozdrav slunci.
Mudra je gesto nebo poloha paží, rukou a prstů za účelem usměrnění toku energie. S rukama v této poloze směřujeme energii do našich srdcí. Až příště budete začínat nebo končit jógové cvičení, vzdejte úctu a obdiv posvátnému učení, které přetrvalo tisíce let a nyní bylo dáno i vám.
To je důvod, proč říkáme „namaste“.