Organizace Human Rights Watch v pátek uvedla, že odhalila nové důkazy o nevybíravém používání zakázaných protipěchotních nášlapných min ze strany ukrajinských sil proti ruským jednotkám, které napadly Ukrajinu v roce 2022. Informovala o tom agentura Reuters či server Euronews.
Skupina vyzvala ukrajinskou vládu, aby dodržela závazek přijatý začátkem tohoto měsíce. V něm stojí nepoužívat takové zbraně, prošetřit jejich podezřelé použití a pohnat odpovědné osoby k odpovědnosti.
Human Rights Watch said that it uncovered new evidence of the indiscriminate use by Ukrainian forces of banned anti-personnel landmines against Russian troops who invaded Ukraine in 2022 https://t.co/lKl3jaHF6Q pic.twitter.com/GWToJMMR6t
— Reuters (@Reuters) June 30, 2023
„Slib ukrajinské vlády vyšetřit zjevné použití zakázaných protipěchotních min svou armádou je důležitým uznáním její povinnosti chránit civilisty,“ uvedl v prohlášení Steve Goose, zbrojní ředitel Human Rights Watch.
„Rychlé, transparentní a důkladné šetření by mohlo mít pro Ukrajince dalekosáhlé výhody jak nyní, tak pro budoucí generace.“
„Ukrajinské úřady se zajímají o ochranu svých civilistů. Mají zájem zjistit, jak, kdy a kde byly tyto miny použity,“ dodal. „A dělají vše, co mohou, aby zabránili jejich opětovnému použití.“
HRW uvedla, že svá zjištění sdělila ukrajinské vládě v květnovém dopise, na který nedostala žádnou odpověď. Ukrajinské velvyslanectví ve Washingtonu okamžitě neodpovědělo na žádost agentury Reuters o komentář.
I ruské síly používají zakázané miny
Mezinárodní nevládní organizace zdokumentovala 11 civilních obětí, včetně jednoho úmrtí a několika amputací nohou, způsobenými zakázanými minami. Tvrdí, že je Ukrajina loni vypálila raketou na Rusy okupované území poblíž města Izjum na východě země.
Euronews uvádí, že od ruské invaze v únoru 2022 HRW zveřejnila čtyři zprávy dokumentující použití 13 typů protipěchotních min ruskými jednotkami, které zabily a zranily civilisty.
HRW informovala, že Ukrajina vypustila do oblastí kontrolovaných Ruskem protipěchotní miny PFM-1. To jsou malé plastové výbuchové miny, které vybuchnou při použití tlaku – například když na ně někdo šlápne.
Analýza písma na hlavicích
Ukrajina v roce 2005 ratifikovala mezinárodní smlouvu z roku 1997 zakazující takové miny a nařizující zničení jejich zásob. Rusko se ke smlouvě nepřipojilo. Jeho používání protipěchotních min „porušuje mezinárodní humanitární právo… protože jsou ze své podstaty nevybíravé,“ uvádí zpráva.
Protipěchotní miny jsou odpáleny přítomností, blízkostí nebo kontaktem osoby a mohou zabíjet a mrzačit dlouho po skončení konfliktu.
Nejnovější zpráva uvádí, že čerstvé důkazy o použití protipěchotních min ukrajinskými silami pocházejí z fotografií zveřejněných online jednotlivcem pracujícím na východní Ukrajině. Ty ukazují části hlavice 220mm raket Uragan. Analýza písma na jedné hlavici určila, že první slovo bylo „od“ v ukrajinštině, zatímco druhé slovo v latinské abecedě se vztahovalo k organizaci v Kyjevě, kterou zpráva neidentifikovala.
Osoba, která vedla organizaci – rovněž neidentifikovaná – měla na sociálních sítích příspěvky „naznačující, že darovali finanční prostředky ukrajinské armádě prostřednictvím nevládní organizace“.