Americký list The New York Times vzbudil smíšené reakce článkem shrnujícím šest způsobů, jak zrušit studentský dluh. Jako jednu z možností zmínil smrt. Autor reagoval na rozhodnutí Nejvyššího soudu zablokovat rozhodnutí prezidenta Joe Bidena odpustit dluhy studentům. Text následně musel upravit. Informují o tom Business Insider a The Independent.
„Stále existuje spousta způsobů, jak smazat studentský dluh,“ napsal The New York Times. „Následuje seznam způsobů, jak zůstatek federální studentské půjčky smazat kromě zaplacení.“
Text zmiňoval splácení na základě příjmu, žádost o prominutí dluhu a vyhlášení bankrotu či invalidity. Jak ovšem upozornil Business Insider, mezi řešení zahrnul i smrt, čímž pobouřil uživatele na sociálních sítích.
The Supreme Court has blocked Biden’s loan forgiveness program, but millions of borrowers have already gotten relief thanks to a grab bag of methods that are still available.
— NYT Business (@nytimesbusiness) June 30, 2023
Here is a list of ways to eliminate your federal student loan balance. https://t.co/0fl6hab1Xe
V článku dále stálo: „Tohle není něco, co by si většina lidí zvolila jako řešení své dluhové zátěže.“ Uvedl však, že dluhy studentů budou skutečně prominuty, pokud zemřou. Vláda si nebude nárokovat jejich majetek a dluh nepřipadne na příbuzné.
„To je trochu temné, NYT,“ napsala na Twitteru spisovatelka Parker Molloy. „Dosáhli jsme bodu, kdy The New York Times navrhuje smrt jako schůdné řešení, jak porazit studentský dluh,“ okomentoval článek bývalý americký ministr práce Robert Reich.
Boj podle Bidena ještě neskončil
„Vyzkouším to a řeknu vám, jak to šlo,“ uvedl další pobouřený uživatel na Twitteru. Mluvčí NYT odmítl článek komentovat, avšak ubezpečil, že dojde k jeho „neparné aktualizaci“. List aktualizoval podtitulek, z něhož zmizelo slovo „smrt“.
Samotný článek už zahrnuje jen vysvětlení, že dluh zemře spolu s dlužníkem a nemůže být tedy „zděděn“. Jak upozornil The Independent, Bidenova administrativa přišla již na konci loňského srpna s plánem odpustit dluhy studentů v celkové výši 400 miliard dolarů.
Nejvyšší soud ho však v pátek zamítl jako nezákonný. Bidenova administrativa počítala se zrušením dluhu do výše 20 000 dolarů u studentů s ročním příjmem menším než 125 tisíc dolarů. Soudní rozhodnutí tím pádem připravilo o úlevu asi 43 milionů Američanů.
Biden na páteční tiskové konferenci podle The Independent prohlásil, že tento „boj ještě neskončil“ a studentům slíbil „právně zdravé“ řešení. Vypracováním nového plánu, který by byl v souladu s rozhodnutím Nejvyššího soudu, pověřil ministra školství Miguela Cardona.