Singapurský měnový úřad (MAS) omezil poskytovatelům krypto služeb zprostředkování půjčování a stakování tokenů jejich retailovými zákazníky. Podobné požadavky oznámilo také Thajsko. Poskytovatelé kryptoměnových služeb v Singapuru navíc budou muset do konce roku uložit aktiva zákazníků do svěřeneckého fondu za účelem jejich úschovy. Informovaly o tom servery Decrypt a CoinDesk.
Hlavním z nových opatření je zákaz půjčování a stakování pro retailové zákazníky (individuální obchodníky, na rozdíl od institucionálních klientů), který Singapurský měnový úřad (MAS) – hlavní finanční regulátor v zemi – prosazuje od října loňského roku.
Regulátor bude také požadovat, aby burzy do konce roku převedly digitální aktiva zákazníků do svěřenského fondu. To má zabránit scénáři ve stylu FTX, kdy jsou jejich prostředky smíchány nebo obchodovány. Napsal o tom server Decrypt.
Singapore’s central bank, @MAS_sg, has published new rules that will require cryptocurrency related entities to safeguard customer assets in a trust, among other requirements. By @amitoj.https://t.co/m6tx5dnYUJ
— CoinDesk (@CoinDesk) July 3, 2023
„Toto nejnovější omezení přístupu maloobchodníků ke kryptoměnám by nemělo být překvapením pro nikoho, kdo sleduje singapurský trh,“ uvedla pro CoinDesk Angela Ang, hlavní politická poradkyně společnosti TRM Labs, která se zabývá blockchainovým zpravodajstvím, a bývalá regulátorka MAS. „Rozhodnutí MAS upustit od některých návrhů, jako je požadavek na nezávislého správce aktiv zákazníků, ukazuje, že naslouchá odvětví a je citlivá k praktickým aspektům, jako je nedostatek správců třetích stran.“
Ang uvedla, že singapurské požadavky jsou shodné s požadavky ostatních poskytovatelů platebních služeb a nejsou tak přísné jako hongkongská pravidla. Singapur nyní vyžaduje, aby 90 procent kryptopeněženek zákazníků bylo uloženo v kryptopeněženkách, na rozdíl od Hongkongu, který požaduje 98 procent.
Podobná pravidla v Thajsku
Podle další zprávy Decrypt dnes ve své zprávě oznámila podobná pravidla v Thajsku tamní Komise pro cenné papíry (SEC).
Ze znění oznámení jasně vyplývá, že zákaz se vztahuje na „depozitní služby, které nabízejí výnosy vkladatelům a věřitelům“. Tím burzám přímo zakazuje nabízet služby půjčování i stakování.
Thajská SEC rovněž zavedla povinné prohlášení o rizicích obchodování, které musí být pro zákazníky jasně viditelné. Zní takto: „Kryptoměny jsou vysoce rizikové. Důkladně si prostudujte a pochopte rizika kryptoměn, protože můžete přijít o celou svou investici.“
Provozovatelé burz musí zajistit, aby uživatelé vzali rizika na vědomí ještě předtím, než dají souhlas k využívání služby. Posouzení vhodnosti pro investory navíc určí, kolik jsou uživatelé oprávněni do kryptoměn investovat.
Regulační orgán v Thajsku loni zakázal platby v kryptoměnách, ale ponechal spotřebitelům otevřené dveře k tomu, aby do nich investovali jako do aktiv.