Administrativa Tálibánu v Afghánistánu nařídila, aby se do měsíce uzavřely kosmetické salony. Uvedlo to ministerstvo morálky v rámci nejnovějšího omezení přístupu afghánských žen na veřejná místa. Informovala o tom agentura Reuters či Bloomberg.
„Všechny kosmetické salony provozované ženami v Kábulu a dalších provinciích by měly být okamžitě zakázány. Měly by se řídit naším příkazem,“ uvedlo v úterý ministerstvo pro neřest a ctnost v textové zprávě, aniž by poskytlo více informací. „Porušovatelé budou čelit právním krokům.“
„Lhůta pro uzavření kosmetických salonů pro ženy je jeden měsíc,“ řekl v úterý Mohammad Sadiq Akif, mluvčí ministerstva pro prevenci neřesti a šíření ctnosti, s odkazem na ministerské oznámení.
The Taliban bans hundreds of beauty salons run by women, the latest crackdown on the few avenues left for female employment https://t.co/2SfeS6nLzz
— Bloomberg Politics (@bpolitics) July 4, 2023
Zahraniční vlády a představitelé OSN odsoudili rostoucí omezení žen od doby, kdy se Tálibán znovu ujal v zemi moci v roce 2021 poté, co porazil vládu podporovanou USA, když se zahraniční síly stáhly z Afghánistánu.
V loňském roce úřady uzavřely většinu dívčích středních škol. Zakázaly ženám vstup na univerzity a zabránily mnoha afghánským humanitárním pracovnicím dále pracovat. Mnoho veřejných míst včetně lázní, tělocvičen a parků bylo pro ženy uzavřeno, připomíná agentura Reuters.
Jedna z posledních možností pracovat
Kosmetické salony vyrostly v Kábulu a dalších afghánských městech v měsících poté, co byl Tálibán odstaven od moci koncem roku 2001, týdny po útocích na Spojené státy z 11. září.
Mnohé zůstaly otevřené i poté, co se islamisté před dvěma lety vrátili k moci, ale se zakrytými cedulemi a okny. Některým ženám tak poskytovaly práci a jejich zákazníkům služby.
Agentura Bloomberg uvádí, že zákaz se týká stovek kosmetických salónů provozovaných ženami. A jde o poslední zásah proti několika málo cestám, které zbyly pro zaměstnávání žen. Nejnovější oznámení je součástí snah Tálibánu vytlačit ženy z viditelných rolí ve vládě a společnosti a přinutit je zůstat doma.
Práce v nemocnicích jako zdravotní sestry a lékaři je nyní jediným zaměstnáním pro ženy v Afghánistánu. Omezení nutí ženy tajně pracovat z domova jako učitelky a maskérky.
„Tálibán nepovažuje ženy za lidské bytosti, ale za zboží, které je třeba vlastnit a utlačovat,“ řekla Jamila Afghan, afghánská aktivistka za práva žen. Z Afghánistánu uprchla a nyní žije v Turecku.
Západní vláda a mezinárodní organizace signalizovaly, že omezení týkající se žen brání jakémukoli možnému pokroku k mezinárodnímu uznání administrativy Talibanu.
Administrativa tvrdí, že respektuje práva žen v souladu se svým výkladem islámského práva a afghánskými zvyky.