Profesor Avi Loeb z Harvardu vylovil z mořského dna předměty, které mají dle amerického vesmírného velitelství pocházet z jiné sluneční soustavy. Nyní kvůli tomu čelí obvinění z krádeže. Kauze se exkluzivně věnoval online magazín Daily Star.
Profesor Avi Loeb (61) z Harvardu se svým vědeckým týmem minulý měsíc vyzvedl z moře v Papi Nové Guineji pozůstatky záhadného meteoritu. Za čin se na jeho hlavu snesla obvinění, že si vzácný nález přivlastnil. Údajně to měl provést bez povolení dané země. Loeb, který se nyní chlubí mimozemskou trofejí na internetu, se osočení brání.
„Harvardský profesor Avi Loeb možná našel fragmenty mimozemské technologie,“ píše CBS News na Twitteru. „Jde o meteorit, který přistál ve vodách u Papuy Nové Guiney v roce 2014. Americké vesmírné velitelství potvrzuje, že materiál pravděpodobně pochází z jiné sluneční soustavy,“ dodává se ve zprávě. Tomu, že by nález z blízkosti ostrova Manus, 418 km severně od pevniny Papuy, mohl být podle expertů „technologického původu“, nasvědčuje jeho odolný materiál a rychlost, jakou se pohyboval.
Harvard professor Avi Loeb on what he believes he may have found — fragments of alien technology from a meteor that landed in the waters off of Papua, New Guinea in 2014. U.S. Space Command confirms the material likely came from another solar system. pic.twitter.com/xuxRetk4X0
— CBS News (@CBSNews) July 11, 2023
„Byli jsme podvedeni,“ prohlásil podle Daily Star zástupce správce provincie Manus, Penua George Polon. Profesora Avi Loeba obvinil z krádeže vzácných materiálů. „Přišli sem, nikdo o tom nevěděl a teď je to pryč. Co našli? Má to hodnotu? Máme na to právo?“ Vysoce postavený úředník z imigračního oddělení uvedl, že odstraněním vzácných předmětů z mořského dna profesorův tým možná porušil zákon. Podle jeho slov o tom měl předem informovat stát, což údajně neudělal. „Tito vědci mohou být obviněni z trestného činu,“ cituje ho deník.
Byl objeven zcela neznámý materiál
Profesor Loeb obvinění popírá. Deníku Daily Star sdělil, že požádal o povolení odstranit „podezřelé úlomky UFO“ a má dohodu s národní technickou univerzitou. „S Papuou spolupracujeme osm měsíců a máme dohodu s Technologickou univerzitou (PNG) o studiu a sdílení výsledků tohoto jedinečného astrofyzikálního projektu. Těšíme se na pokračování spolupráce s příslušnými orgány PNG,“ bránil se v prohlášení.
Podle Národního výzkumného institutu – vládního orgánu, který koordinuje zahraniční výzkumy, je Loebův tým v souvislosti s vyzvednutím částí objektu z moře nekontaktoval. Vedoucí expedice Rob McCallum však trvá na tom, že tým požádal o povolení k mořskému vědeckému výzkumu. Na odběr „vesmírného materiálu“ podle jeho slov ale žádné stanovy ani neexistují. „Povolovací postupy se zaměřují na těžbu již existujícího biologického nebo geologického materiálu, což v tomto případě není,“říká. „Při tomto výzkumu byla nalezena zrnka písku, která nepocházejí z oblasti. Nemají žádnou známou ekonomickou nebo komerční hodnotu,“ dodal.
O existenci UFO promluví na Times Square
Meteorit zhruba o velikosti kuchyňského dřezu, který přiletěl do zemské atmosféry 8. ledna 2014, byl prý detekován americkými vládními senzory. Díky záznamům astrofyzik Loeb mohl odhadnout, kde se ponořil do moře. Vyzvednuty byly vzorky v podobě 50 kovových kuliček o průměru 0,1 mm až 1 mm. Nyní jsou analyzovány v USA.
V televizi News Nation Loeb řekl, že by to mohly být pozůstatky sondy nebo plavidla vytvořeného mimozemskou civilizací. Domnívá se, že pokud dokáže, že jde o mimozemskou technologii, může získat Nobelovu cenu. Zarezervoval si obrovskou obrazovku na Times Square. Zde má promluvit, jestliže se potvrdí, že kovové úlomky byly vytvořeny mimozemšťany.