Ruský projekt digitální měny centrální banky (CBDC), digitálního rublu, se přiblížil realitě. Dolní komora Federálního shromáždění Ruské federace, Státní duma, schválila 11. července ve třetím čtení návrh zákona o digitálním rublu. Legislativa se nyní přesouvá do horní komory, Rady federace, a v případě schválení na stůl prezidenta. Informovaly o tom servery Cointelegraph a Blockworks.
Návrh zákona, který byl naposledy novelizován na konci června, stanoví právní definice pojmů „platforma“, “ účastníci“ a „uživatelé“, jakož i obecné pokyny pro ekosystém CBDC. Napsal o tom Cointelegraph.
V současném rámci se hlavním provozovatelem infrastruktury digitálního rublu stane ruská centrální banka, Bank of Russia (BoR). Ta také nese odpovědnost za všechna uložená aktiva.
Russia’s 🇷🇺 central bank digital currency (CBDC) project, the digital ruble, has taken a step closer to reality. The lower chamber of the Federal Assembly of the Russian Federation passed the digital ruble bill in its third reading.#Forex #Crypto #BTC #Russia #Digital #Ruble pic.twitter.com/hNmM9d9Krv
— Investly (@InvestlyInfo) July 12, 2023
Hlavním cílem CBDC je podle BoR sloužit jako platební a převodní metoda. Jeho uživatelé si tedy nebudou moci zakládat spořicí účty. Jak BoR zdůrazňuje, platby a převody by byly pro individuální klienty zdarma a pro firemní klienty by stály 0,3 procenta z částky platby.
Návrh zákona byl Státní dumě předložen v prosinci 2022 a prvním čtením prošel v březnu 2023. V únoru dceřiná společnost přední ruské plynárenské společnosti vlastněné státem, Gazprombank, varovala před možnými riziky pro banky v případě rychlého přechodu na digitální peníze. Ruská pobočka společnosti McKinsey odhadla potenciální ztráty tradičních bank ze zavedení CBDC na přibližně 250 miliard rublů (59 miliard korun) za pět let. Zároveň poradenská firma odhadla zisk maloobchodníků na 1,1 miliardy dolarů (23,5 miliard korun) ročně.
Diskuse o digitální měně emitované ruským státem probíhají již několik let. Již v listopadu 2021 agentura Reuters informovala o pilotním programu, který měl debutovat v roce 2022.
Místopředsedkyně centrální banky Olga Skorobogatová v nedávném rozhovoru oznámila masové zavedení digitálního rublu pro všechny ruské občany do roku 2027. CBDC bude testován v pilotním programu v letech 2023 až 2024.
Zájem o CBDC
Jak uvádí Blockworks, tento krok přichází v době, kdy podle průzkumu Banky pro mezinárodní platby z roku 2022 93 procent centrálních bank projevilo zájem o zkoumání CBDC v nějaké formě.
Na tento průzkum odpovědělo 86 bank, ale od června podle Atlantic Council CBDC tracker 130 zemí spustilo, zkoumá nebo zrušilo programy CBDC.
Nigérie je v současnosti jednou z největších zemí podle počtu obyvatel, která CBDC skutečně založila. Navzdory svému spuštění v říjnu 2021 se eNaira nesetkala s vřelým přijetím ze strany Nigerijců. V reakci na zavedení eNairy a následné omezení výběru fyzické hotovosti vypukly protesty a podniky čelily uzavření.