Pozůstalí po obětech řádění vraždící sekty Charlese Mansona silně nesouhlasí s podmínečným propuštěním jedné z členek Mansonova gangu, Leslie Van Houten (73). Informuje o tom Yahoo News, NY Post a další servery.
Více než 50 let příbuzní Sharon Tate a Leno a Rosemary LaBiancaových vehementně prosili kalifornské guvernéry a státní komisi pro podmíněné propuštění: Nikdy nepropouštějte na svobodu žádného člena sekty Charlese Mansona.
The Manson murders were monstrous. But do the aging killers still belong in prison? https://t.co/j62jr2OwUy
— Los Angeles Times (@latimes) July 13, 2023
„Když máte zrůdu a máte to štěstí, že jste ji chytili, a byla odsouzena na doživotí, proč ji pouštět?“ cituje Yahoo News sestru Sharon Tate Debru. „Mluvila jsem s republikánskými i demokratickými guvernéry a každý z nich vždycky řekl: ‚Nikdy je nepustíme ven‘.“
To se změnilo v úterý, kdy byla Leslie Van Houten po opakovaném zamítnutí podmínečného propuštění propuštěna z vězení. Odseděla si třiapadesát let.
Už nejsou hrozba, míní právník
Zatímco Tate a další rodinní příslušníci obětí propuštění odsoudili, tento krok podtrhuje, jak se v systému trestního soudnictví změnil pohled na trest a nápravu. A to i pokud jde o tak otřesné případy, jako byly Mansonovy vraždy.
„Zločiny byly skutečně ohavné, kruté vraždy cizích lidí,“ řekl Hadar Aviram, profesor práva na Kalifornské univerzitě v San Francisku. Aviram je nicméně toho názoru, že tito lidé už „nepředstavují pro veřejnou bezpečnost žádné riziko“.
Příbuzní obětí označili nicméně propuštění Leslie tento týden za „odporné“ a „zdrcující“. Vyjádřili obavy, že by to mohlo otevřít dveře k propuštění dalších stárnoucích členů Mansonovy rodiny. Sám vůdce sekty Charles Manson již ve vězení zemřel.
„Všichni jsou to psychopati a manipulátoři,“ řekla Kay Hinman Martley, jejíž bratranec Gary Hinman byl v červenci 1969 Mansonovými stoupenci rovněž brutálně zavražděn.
Van Houten a další byli usvědčeni z vraždy a odsouzeni k trestu smrti. Tyto tresty byly změněny na doživotí v důsledku rozhodnutí kalifornského nejvyššího soudu z roku 1972, který trest smrti zrušil.
Po celá desetiletí státní komise pro podmínečné propuštění nadále odmítala propustit všechny Mansonovy stoupence. To se změnilo v roce 2008. Tehdy Nejvyšší soud státu rozhodl, že podmínečné propuštění nelze odmítnout pouze na základě původního trestného činu.
Příbuzní se bojí precendentu
„Máme tam další čtyři Mansonovy vrahy a obávám se, že se všichni dostanou ven,“ řekla Hinman Martley. „Všichni tito vrazi dostanou veškerou pomoc, kterou chtějí, ale pro oběti nikdo nic nedělá,“ řekla. Mezi mrtvými byla i 97letá prababička, 87letý účetní a pár, který se v synagoze vzal před více než 60 lety.
Anthony DiMaria, synovec kadeřníka celebrit, kterého Mansonova sekta zavraždila, podmíněnečné propuštění sedmdesátnice odsoudil. „Propuštění této chladnokrevné vražedkyně vytvoří nebezpečný a zhoubný precedens,“ cituje jej New York Post.
Odmítl teorii, že tehdy devatenáctiletá Leslie byla obětí Charlese Mansona, který ji zmanipuloval. „Leslie Van Houten je chladnokrevná vražedkyně z jednoho z nejodpornějších řádění v historii. Její propuštění otevírá dveře jakémukoliv jinému násilnému zločinci nebo vrahovi,“ míní.
V době svého prvního odsouzení v roce 1971 byla Van Houten nejmladší ženou v Kalifornii, která dostala trest smrti.