Dolní komora ruského parlamentu schválila nový zákon zakazující operace na změnu pohlaví. Jedná se o nejnovější útok na práva LGBT osob v zemi. Informuje o tom BBC, The Guardian a další servery.
Státní duma v pátek schválila návrh zákona, který rovněž zakazuje změnu pohlaví ve státních dokumentech. Nyní ji musí schválit horní komora parlamentu a prezident Vladimir Putin, což je obvykle považováno za formalitu.
Russian parliament bans gender reassignment surgery for trans people https://t.co/jWKhRuk2II
— BBC News (World) (@BBCWorld) July 14, 2023
Předseda Dumy Vjačeslav Volodin prohlásil, že zákon „ochrání naše občany a naše děti“. Na sociální síti Telegram Volodin rovněž označil chirurgickou změnu pohlaví za „cestu k degeneraci národa“.
„Jsme jediná evropská země, která se staví proti všemu, co se děje ve Státech a v Evropě. Která dělá vše pro záchranu rodiny a tradičních hodnot,“ řekl během páteční debaty. „A musíme pochopit, že pokud tento zákon nepřijmeme a nezakážeme změnu pohlaví, nečeká nás žádná budoucnost,“ dodal.
Čerstvé pozměňovací návrhy, které byly k návrhu zákona přidány v pátek během závěrečného čtení, zahrnovaly zákaz adopce dětí osobami, které podstoupily změnu pohlaví, a zrušení manželství, v nichž jedna ze stran podstoupila změnu pohlaví.
Fašismus, řekl aktivista
Skupiny hájící práva LGBT osob uvedly, že tato legislativa bude mít vážný dopad na zdraví lidí, kterým je odepřen přístup k péči. „Jedná se o naprosto fašistický zákon, který zbavuje lidi lékařské péče a jakýchkoli základních lidských práv,“ řekl Yan Dvorkin, vedoucí organizace Center T, která poskytuje podporu ruským transsexuálům.
„Pro lidi je psychologicky velmi obtížné mít obavy, že vás vláda může označit za nepřítele lidu a zbavit vás práv a jakékoliv pomoci,“ dodal.
Lékaři a obhájci práv transsexuálů varovali, že zákaz by vytvořil černý trh s hormonálními náhražkami. Vedl by k nárůstu počtu pokusů o sebevraždu mezi mladými lidmi, kteří nemají přístup k lékařské péči, píše The Guardian.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov se snažil obavy odmítnout. Podle BBC řekl, že některé otázky, které aktivisté proti návrhu zákona vznesli, jsou „přehnané“.
Julie Aljošina, jediná otevřeně transsexuální politička v Rusku, však obvinila vládu ze snahy „potlačit tuto malou skupinu, která je již nyní diskriminována a stigmatizována“.
Podle ruského ministerstva vnitra si v letech 2016 až 2022 legálně změnilo pohlaví 2 990 lidí. Země má 146 milionů obyvatel.
Tažení státu proti LGBT
Tento zákon znamená další omezení občanských práv v Rusku poté, co byly v loňském roce přijaty zákony proti LGBT propagandě. Podle této legislativy bylo jakékoli veřejné vyjadřování nebo zobrazování LGBT kultury na veřejných prostranstvích zakázáno. Za „propagaci netradičních sexuálních vztahů“ může být jednotlivcům uložena pokuta až 400 000 rublů (zhruba 94 tisíc korun) a organizacím 5 milionů rublů (1,2 milionu korun).
V posledních letech v Rusku uzavírají pravoslavná církev a stát stále silnější spojenectví. Vláda přitom prosazuje konzervativní sociální pohled církve. Sám prezident Putin prohlásil, že životní styl LGBT je v rozporu s tradičními ruskými hodnotami, a opakovaně brojil proti právům transsexuálů.
Zákon byl přijat jen den poté, co ruská vnitřní bezpečnostní služba FSB oznámila, že zatkla aktivistu za práva transgender lidí. Byl obviněn z vlastizrady kvůli podpoře Ukrajiny. Na záběrech, které přinesla státní tisková agentura RIA Novosti, bylo vidět, jak ozbrojení policisté oblečení v taktické výstroji narážejí do zdi a poté muže odvážejí v dodávce.
Agentura tvrdila, že přispěl organizaci OVD-info, která monitoruje lidská práva. Byla v Rusku v roce 2021 zakázána na základě zákona o zahraničních agentech.