Umělá inteligence (AI) má potenciál změnit způsob, jakým žijeme. Umožňuje provádět úkoly rychleji a přesněji než dokáží lidé. AI projekt k odhalení rakoviny před tím, než se může vyvinout a rozšířit v těle, patří mezi projekty umělé inteligence, které britská vláda ocenila 20 miliony liber.
Peníze budou rozděleny mezi 15 projektů AI realizovaných na univerzitách ve Velké Británii v rámci stipendijního programu Turing. Ten je pojmenován podle geniálního matematika a průkopníka AI Alana Turinga. Projekty pomáhají Spojenému království postavit se některým z nejnaléhavějších výzev dneška.
AI projekt vytvořený k odhalení rakoviny je vedený profesorem Christopherem Yau z University of Manchester. Ten uvedl, že projekt bude využívat obrovské množství informací získaných genomovým sekvenováním (sekvenování veškeré genetické informace uložené v DNA obsažené v jádrech lidských buněk, včetně rakovinných buněk).
Pokud by se podařilo projekt úspěšně rozjet, umožnil by lékařským odborníkům přesněji sledovat rakovinu.
Pokud by se podařilo projekt úspěšně rozjet, umožnil by lékařským odborníkům přesněji sledovat rakovinu. Pomohlo by jim to v dřívější fázi rozhodnout, jakou léčbu pacient potřebuje.
Díky tomu by se zvýšila šance na záchranu životů, protože léčba je obvykle úspěšnější pokud je poskytována dříve.
„Spojené království je rodištěm umělé inteligence a máme povinnost vybavit novou generaci Alana Turinga nástroji, díky nimž bude Spojené království v čele této pozoruhodné technologické inovace,” uvedla pro BBC ministryně vědy Amanda Solloway.