Rusko v pondělí oznámilo OSN, Turecku a Ukrajině, že neobnoví zásadní dohodu, která Ukrajině umožňovala vyvážet obilí přes Černé moře. Informovala o tom agentura Reuters, BBC a další servery.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že dohoda v pondělí „de facto“ skončila. Do dnešního dne umožňovala nákladním lodím proplout Černým mořem z přístavů Odesa, Čornomorsk a Južnyj/Pivdennyj.
Rok starou dohodu zprostředkovanou OSN a Tureckem Rusko ukončilo jen pár hodin poté, co výbuch vyřadil z provozu ruský most na Krym. Moskva ho označila za teroristický útok. Kreml však podle agentury Reuters uvedl, že neexistuje žádná souvislost mezi útokem a jeho rozhodnutím pozastavit dohodu o obilí. „Již před útokem toto stanovisko vyhlásil prezident Putin,“ řekl Peskov novinářům v Moskvě.
Breaking News: Russia said it had pulled out of an agreement allowing Ukraine to export grain by sea, a deal seen as key to keeping global food prices stable.
— The New York Times (@nytimes) July 17, 2023
Follow updates.https://t.co/zsGZw01ytV
Ruské pozastavení černomořské dohody o obilí by mohlo zvýšit ceny potravin po celém světě, zejména v nejchudších zemích. Ukrajina a Rusko patří mezi největší světové vývozce obilí a dalších potravin.
Rusko se k dohodě může vrátit, má však podmínky
Moskva však uvedla, že se k dohodě vrátí, pokud budou splněny její podmínky. Ruský prezident Vladimir Putin si dlouho stěžoval, že nebyly dodrženy části dohody umožňující vývoz ruských potravin a hnojiv. Zejména řekl, že obilí nebylo dodáváno do chudších zemí.
Rusko si také opakovaně stěžovalo, že západní sankce omezují jeho vlastní zemědělský export. Putin opakovaně pohrozil, že od dohody odstoupí. Zatím ale byla dohoda vždy prodloužena či obnovena.
Spolu s černomořskou dohodou o obilí byla loni uzavřena tříletá dohoda, v jejímž rámci se představitelé OSN zavázali pomoci Rusku dostat jeho potraviny a hnojiva na zahraniční trhy.
Moskva tvrdí, že tyto podmínky nebyly plně implementovány. Západní země však tvrdí, že Moskva se snaží využít svůj vliv na dohodu o obilí k oslabení finančních sankcí, které se nevztahují na ruský zemědělský export.
Erdogan věří, že dohoda o obilí bude obnovena
Podle serveru BBC turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondělí prohlásil, že věří, že Putin „chce pokračovat v dohodě“. O obnovení dohody prý budou jednat, až se příští měsíc osobně setkají.
Dohoda o obilí je klíčová, neboť Ukrajina je jedním z největších světových vývozců slunečnice, kukuřice, pšenice a ječmene.
Po ruské invazi v únoru 2022 námořní plavidla zablokovala ukrajinské přístavy a uvěznila v nich 20 milionů tun obilí. Blokáda způsobila raketový růst světových cen potravin. Ohrozila také dodávky potravin do řady zemí Blízkého východu a Afriky, které jsou na ukrajinském obilí silně závislé.
Západní lídři rozhodnutí ostře odsoudili. Předsedkyně komise EU Ursula von der Leyen obvinila Rusko z „cynického kroku“ a dodala, že Brusel se snaží „zajistit potravinovou bezpečnost pro zranitelné ve světě“.