Poměrem 5 ku 4 hlasům se Nejvyšší soud USA postavil na stranu náboženských organizací ve sporu o omezení v souvislosti s šířením covidu-19, která zavedl guvernér New Yorku Andrew Cuomo. Opatření omezovala počet lidí navštěvujících bohoslužby. Minulý týden o to informovaly BBC a CNN.
Jedná se zatím o poslední případ, kdy se náboženské skupiny postavily proti městským a státním úředníkům, kteří se snaží zastavit šíření koronaviru. Usnesení zdůrazňuje podstatný vliv, který má na činnost soudu Amy Coney Barrettová jmenovaná Donaldem Trumpem těsně před prezidentskými volbami. Rozhodnutí přichází v době, kdy se nákaza v zemi šíří rekordním tempem.
Podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse Spojené státy zaznamenaly přes 13,2 milionu případů a více než 266 000 souvisejících úmrtí.
Začátkem letošního roku, před smrtí soudkyně Ruth Bader Ginsburgové, soud hlasoval pro zachování podobných omezení v Kalifornii a Nevadě.
Barrettová se postavila na stranu svých konzervativních kolegů, zatímco konzervativní předseda soudu John Roberts se přidal ke třem liberálním soudcům.
V hlavním, nepodepsaném stanovisku se většina soudců vyslovila ve prospěch římskokatolické diecéze v Brooklynu a ortodoxní židovské kongregace. Podle těchto skupin omezení porušovala jejich náboženská práva garantovaná prvním dodatkem ústavy, protože předpisy zacházely s bohoslužbami přísněji než se srovnatelnými světskými zařízeními. Namítaly, že na jejich svatostánky byla cíleně uvalena přísnější opatření než na obchody s potravinami.
Soud uvedl, že tato nařízení jsou „mnohem přísnější než jakákoli jiná nařízení týkající se covidu, která již byla přijata před soudem. Mnohem přísnější než ta, která byla přijata mnoha jinými jurisdikcemi tvrdě zasaženými pandemií, a mnohem přísnější, než jaká se prokázala jako nutná pro zabránění šíření viru“ na příslušných bohoslužbách.
Guvernér New Yorku závěry Nejvyššího soudu USA odmítl jako irelevantní, protože opatření se týkala konkrétních oblastí, které již nejsou považovány za vysoce rizikové, informovala agentura Reuters. Naopak náboženské organizace rozhodnutí hodnotily jako průlomové.