Indie zakázala vývoz bílé rýže jiné než basmati ve snaze odvrátit hrozící nárůst domácích cen. Silné deště poškodily úrodu v zemi a ceny rýže za posledních 12 měsíců vzrostly o více než 11 %. Informovala o tom agentura Reuters či BBC.
Vláda podle agentura Reuters uvedla, že zavádí zákaz vývozu bílé rýže kromě basmati poté, co maloobchodní ceny rýže za měsíc vzrostly o 3 % po pozdních, ale silných monzunových deštích, které způsobily značné škody na úrodě. Zákaz by měl být účinný od 20. července.
„Aby byla zajištěna adekvátní dostupnost bílé rýže jiné než basmati na indickém trhu a aby se zmírnil růst cen na domácím trhu, indická vláda upravila exportní politiku,“ uvedlo ministerstvo potravin v prohlášení.
India bans rice shipments to curb price rises https://t.co/EGIV49uGU9
— BBC News (World) (@BBCWorld) July 20, 2023
Bílá rýže jiná než basmati v současnosti představuje asi čtvrtinu indického vývozu rýže, uvedlo ministerstvo pro spotřebitelské záležitosti při oznámení změny politiky. Vláda ve čtvrtek pozdě večer objasnila, že předvařená rýže, která v roce 2022 představovala 7,4 milionu tun exportu, nebyla do zákazu zahrnuta.
Dopad na světové ceny potravin
Experti varovali, že tento krok by mohl zvýšit globální ceny potravin. „Je fér říci, že to bude mít značný dopad na globální ceny potravin,“ řekla Emma Wallová, vedoucí investiční analýzy a výzkumu v Hargreaves Lansdown.
Dodávky potravin jsou již pod tlakem poté, co Rusko tento týden odstoupilo od dohody zaručující bezpečný transport ukrajinského obilí přes Černé moře.
Indie je největším světovým vývozcem rýže a představuje více než 40 % celosvětové dodávky. Rýže je základní surovinou pro více než 3 miliardy lidí. Téměř 90 % plodin náročné na vodu se pěstuje v Asii, kde klimatický jev El Niňo obvykle přináší nižší srážky. Globální ceny se již nyní pohybují na nejvyšší úrovni za posledních 11 let.
Loni indická vláda zavedla 20% vývozní daň, aby se pokusila odradit od zahraničního prodeje, uvedl server BBC. Omezila také vývoz pšenice a cukru. Ale export může být pro indické farmáře lukrativnější než domácí prodej.
Vláda uvedla, že zemědělci budou stále moci vyvážet dlouhozrnnou rýži basmati, čímž zajistí, že „získají výhodu výnosných cen na mezinárodním trhu“. Stát také zváží žádosti o povolení zásilek do jiných zemí na základě potřeb potravinové bezpečnosti, uvedlo generální ředitelství zahraničního obchodu.
Vláda zaujímá preventivní přístup
Loňská invaze na Ukrajinu způsobila prudký nárůst světových cen potravin. I když se tyto tlaky na mezinárodní úrovni od té doby zmírnily, v severních státech Indie patné počasí poškodilo úrodu. To vedlo k prudkému nárůstu nákladů na mnoho potravin – včetně rajčat a cibule.
Ceny zeleniny od května do června vyskočily o 12 %, což přispělo ke zvýšení životních nákladů. Inflace minulý měsíc vzrostla na 4,8 %, což je více, než se očekávalo. Rostoucí životní náklady vyvolaly politický tlak na vládu v Indii před celostátními volbami.
Devinder Sharma, odborník na zemědělskou politiku v Indii, řekl, že vláda se snaží překonat očekávaný výpadek produkce. „Vláda zaujímá velmi, velmi preventivní přístup,“ řekl.
Očekávalo se, že plocha, kde se pěstuje rýže, vzroste poté, co Nové Dillí zvýšilo nákupní cenu rýže, ale farmáři zatím vysadili rýžová pole na ploše o 6 % menší než v roce 2022.
Tento týden ceny rýže vyvážené z Vietnamu, třetího největšího vývozce na světě po Indii a Thajsku, vyletěly na nejvyšší hodnotu za více než deset let kvůli rostoucím obavám o dodávky v důsledku El Niňo.