Hudební festivaly narušují noční život netopýrů, kteří jsou zcela odkázáni na svůj citlivý sluch. V nové studii to zjistil tým britských vědců, který vyzývá k regulaci této hlasité produkce a větší koordinaci míst konání. Informoval o tom deník The Independent.
Vědci z University of the West of England zjistili, že hlasitá hudba na festivalech ruší hned několik druhů netopýrů. V případě nejcitlivějších druhů došlo k poklesu noční aktivity o 47 procent a u těch tolerantnějších o 32 procent.
Experti se zaměřili na kraje lesů, do nichž už neproniká světlo, ale dosáhne tam hluk. Výzkum proběhl podle The Independent během dvou nocí. Jedna byla tichá kontrolní a druhá hlučná s hudební produkcí dosahující hlasitosti až 100 decibelů.
You can read the full paper, Assessing the impact of festival music on bat activity, here: https://t.co/S0i1XDh4qK https://t.co/n2CqQhVhQ1
— University of Bath News (@UniofBathNews) June 29, 2023
To je hodnota srovnatelná s hlasitostí britských hudebních festivalů, tvrdí vědci, kteří k té příležitosti spojili do desetiminutových bloků pět písní různých žánrů, temp a frekvencí. Tento výzkum proběhl celkem na deseti místech v jihozápadní Anglii a jižním Walesu.
Po dobu dvou hodin po západu slunce střídali vědci hluk svého hudebního koktejlu s přirozenými zvuky okolí v rámci desetiminutových intervalů. Přitom byla zaznamenávána aktivita netopýrů v různých vzdálenostech.
Regulace hluku a živé ploty
„Naše studie je důležitým důkazem, který podrobně popisuje dopady tohoto typu hlukového znečištění na volně žijící živočichy ve Velké Británii, což, doufejme, pomůže v implementaci prosazování politik týkajících se úrovní hluku,“ uvedl hlavní autor studie Jack Hoover.
Zjištění prezentované v časopise Ecological Solutions and Evidence dává smysl. Festivaly totiž zahrnují několik zdrojů různorodé hudby často hrající dlouhou dobu současně, což má na život netopýrů výrazně negativní dopad.
Netopýři a další noční tvorové jsou zcela závislí na zvuku. Přirozený zvuk slouží k jejich navigaci, hledání potravy či sexuálních partnerů a k úniku před predátory. Hluk z festivalů však tyto přirozené impulzy narušuje.
Netopýři nejsou schopni plně využívat životní prostředí, nerozpoznají totiž přirozené akustické signály. Tito tvorové pak opouštějí svá přirozená stanoviště nebo je nedokážou plně využít. Tomu se říká fragmentace stanovišť.
Podle Hoovera je problém hlavně ve velkém počtu pořádaných hudebních festivalů v Británii poslední dobou a doporučil regulaci této produkce, plus koordinaci míst pořádání. Podle Emmy Stone z univerzity v Bathu zase mohou pomoci živé ploty.