Ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon o digitálním rublu, který umožňuje centrální bance země vydávat vlastní digitální měnu. Informovaly o tom servery CoinDesk a Blockworks.
Digitální rubl, o jehož zavedení Ruská centrální banka již dlouho uvažuje, bude podle nových změn ruského občanského zákoníku používán k platbám spolu s dalšími metodami. Účty digitálních rublů bude spravovat centrální banka, uvádí se v zákoně. Zákon prošel 11. července třetím, závěrečným projednáváním a čekal na podpis prezidenta, uvádí server CoinDesk.
Digitální rubl je projekt digitální měny centrální banky (Central Bank Digital Currency – CBDC), na kterém Ruská centrální banka pracuje od roku 2020. Tehdy zveřejnila svou první analytickou zprávu na toto téma. Později regulátor zprávu aktualizoval včetně zpětné vazby od ruských bank a dalších účastníků finančního trhu. V únoru 2022, krátce před zahájením války na Ukrajině, regulátor oznámil, že se zaměřil na pilotní provoz systému s řadou ruských bank.
#Putin signed a law on the introduction of the digital ruble. pic.twitter.com/9pzxf2vdTI
— NEXTA (@nexta_tv) July 24, 2023
Nyní by se digitální rubl mohl stát jedním ze způsobů, jak obejít masivní finanční omezení uvalená na zemi Západem. Ruská centrální banka projekt původně vnímala jednak jako nástroj proti sankcím, jednak jako způsob, jak kontrolovat, jak vláda utrácí peníze určené na sociální projekty.
Podle šéfa parlamentního výboru pro finanční trhy Anatolije Aksakova umožní digitální rubl také kontrolovat způsoby, jakými je může soukromník utratit. Například rodiče budou moci kontrolovat, za co jejich děti utrácejí kapesné.
Digitální rubl nebude povinné používat
Jak uvádí Blockworks, Elvira Nabiullina, guvernérka ruské centrální banky, ve svém prohlášení uvedla, že občané nebudou nuceni CBDC používat a že bude sloužit jako doplňková měna.
Podle znění zákona bude Ruská centrální banka zajišťovat provoz a údržbu infrastruktury nezbytné pro fungování CBDC.
Rusko se připojuje k 21 dalším zemím, které zahájily pilotní programy CBDC, jak uvádí Atlantic Council CBDC tracker. Jakmile digitální rubl oficiálně projde beta verzí, Rusko se připojí k souboru 11 dalších zemí, které CBDC skutečně zavedly. Mezi ty patří Nigérie a několik zemí v Karibiku.
Přechod Ruska k digitálním měnám přichází ve chvíli, kdy je zájem světových vlád o CBDC na historicky nejvyšší úrovni. Průzkum Banky pro mezinárodní platby z roku 2022 ukázal, že 93 procent centrálních bank projevilo zájem o zkoumání CBDC.