Tchaj-wan zrušil části svých největších vojenských cvičení, protože se připravuje na možná nejsilnější tajfun, který ostrov zasáhne za poslední čtyři roky. Informovala o tom agentura Reuters, BBC a další servery.
Super tajfun s větrem o rychlosti 240 km/h se jmenuje Doksuri a míří do vod, které oddělují Tchaj-wan a Filipíny. Má průměr téměř 1000 km, uvádí agentura Reuters. Tajfuny jsou v tuto roční dobu v západním Pacifiku běžné, ale žádný nezasáhl ostrov přímo od roku 2019. Předpokládá se, že Tchaj-wan pocítí dopad superbouře ve středu a ve čtvrtek.
A growing typhoon is sweeping across the Pacific Ocean toward the Philippines, with forecasters warning it could strengthen into a supertyphoon and press on towards Taiwan, Hong Kong or mainland China later this week.https://t.co/BI6feRbRYD
— CNN International (@cnni) July 24, 2023
Každoroční cvičení Han Kuang, které začalo v pondělí, testuje obranu Tchaj-wanu v případě útoku z Číny. Podle BBC zatím není jasné, zda bude zbytek pětidenního cvičení zrušen. Tchaj-wan během něj má simulovat svou reakci na útok na hlavní letiště a mořskou blokádu vedenou Čínou. Je to jedno z největších od začátku cvičení v roce 1984.
Tchaj-wan se považuje za samosprávný ostrov, odlišný od pevninské Číny, s vlastními zákony a demokraticky zvoleným vůdcem. Čína však považuje ostrov za odtrženou provincii, která se nakonec dostane pod kontrolu Pekingu, v případě potřeby i silou.
Více než 1400 dní bez tajfunu
Tchajwanský meteorologický úřad vydal varování před silným větrem a vydatnými dešti. „Chtěl bych občanům připomenout, aby nepodceňovali hrozby tajfunu,“ uvedl tchajwanský premiér Chen Chien-jen v prohlášení zveřejněném na internetu.
„Tchaj-wan nezaznamenal za více než 1400 dní žádný tajfun, který by se dostal na pevninu, a proto vyzývám všechna vládní ministerstva, aby se připravila,“ uvedl premiér Chen Chien-jen ve svém příspěvku na Facebooku.
I když se očekává, že Doksuri ztratí část energie a dopadne na pevninu buď jako tajfun, nebo silný tajfun, stále bude hustě obydlená čínská města sužovat přívalovými dešti a silným větrem.
Připravuje se i Čína a Filipíny
Na Filipínách se v severní provincii Cagayan uzavřely školy a úřady, zatímco se Doksuri přibližuje. Provincie ohrožená záplavami je domovem asi jednoho milionu lidí. Pobřežní komunity dostaly příkaz k evakuaci a trajektové služby byly zastaveny v očekávání bouří, které dosahují nebo dokonce překračují 3 m, uvedli místní představitelé.
Čína mezitím naléhá na rybářské lodě, aby hledaly úkryt a farmáře, aby urychlili svou sklizeň. Čínské ministerstvo zemědělství a venkovských záležitostí, znepokojené podzimní úrodou obilí, v pondělí varovalo, že Doksuri by se mohl dostat hluboko do vnitrozemí, což by ve venkovských oblastech ovlivnilo plodiny s vysokým stéblem, jako je kukuřice, a dokonce i rýže.
Klimatologové již dlouho varují, že globální oteplování zvýší intenzitu a frekvenci bouří. Čína se stále ještě vzpamatovává z tajfunu Talim, který ji zasáhl počátkem tohoto měsíce. Jen o vlásek unikla tajfunu Mawar, jednomu z nejsilnějších tropických cyklónů zaznamenaných za měsíc květen, který mířil do Číny, ale později se otočil na sever k Japonsku, než se rozplynul.