Vědci našli podle svých slov v písku saharské pouště první „bumerangový meteorit“. Ten měl jednoduše vzniknout na Zemi ještě předtím, než se dostal do vesmíru a dopadl na zemský povrch. Tohle zjištění ale vyvolalo ve vědecké obci bouřlivé reakce, někteří odborníci tomu příliš nevěří. Informoval o tom server Live Science.
Meteorit se nějak dostal ze Země, ve vesmíru strávil tisíciletí a pak si to opět zamířil do naší atmosféry. S takovým scénářem pracují vědci z Aix-Marseille University ve Francii vedení Jérômem Gattaccecou.
Meteorit NWA 13188 objevili v saharské poušti v Maroku už před pěti lety, připomněl server Live Science. Nynější analýza však podle francouzského týmu ukázala, že vznikl na Zemi a zpět na její povrch se vrátil teprve před nedávnem.
Boomerang meteorite may be the 1st space rock to leave Earth and return https://t.co/KZOW8vnTCe pic.twitter.com/h94TkJKYgC
— SPACE.com (@SPACEdotcom) July 24, 2023
Meteorit totiž obsahuje specifické vulkanické horniny, které jsou jim povědomé. Analýza prozradila i roztavení povrchové vrstvy v důsledku toho, jak kámen hořel v atmosféře a stopy po izotopech, důkaz o vystavení kosmickému záření.
Není však jasné, jak se v případě správnosti tohoto scénáře dostal kámen do kosmu. Vědci spekulují, že ho tam mohla vystřelit obří vulkanická erupce. Tato možnost je ale, jak sami připouštějí, nereálná. Žádná sopka totiž nemůže vystřelovat horniny tak vysoko.
Tyto výsledky vyvolaly pozdvižení
Kámen spíše mohl vymrštit do kosmu dopad obřího asteroidu. Tyto výsledky jsou ale spekulativní, nevyšly totiž v žádném odborném časopise po recenzním řízení. Vědci je odprezentovali na národní geochemické konferenci ve francouzském Lyonu.
Objev bumerangového meteoritu by byl jistě unikátní, ale ostatní odborníci tomu příliš nevěří. „Není pochyb o tom, že se jedná o meteorit. Je však otázkou debaty, zda skutečně pochází ze Země,“ pochyboval podle webu Space geolog Frank Brenker.
Kurátor sbírky meteoritů v Přírodovědném muzeu ve Vídni Ludovic Ferrièr naznačil, že francouzský tým neprovedl žádnou studii, aby mohl určit, jak hornina opustila či znovu vstoupila do atmosféry Země.
K tomu je totiž hlavně zapotřebí určit stáří meteoritu a analyzovat impaktní kráter. NWA 13188 by pocházel ze Země pouze v případě mnohem nižšího věku než 4,5 miliardy let. Tak je totiž stará Sluneční soustava.