Američané svrhli 6. a 9. srpna 1945 na japonská města Hirošima a Nagasaki atomové bomby a Tokio přiměli ke kapitulaci. Strašlivý osud obětí připomíná to jediné, co po nich zůstalo. Stíny otisknuté na městské infrastruktuře. Lidská těla se však úplně vypařit nemusela, informoval server IFLScience.
Děsivé vygradování hrůz druhé světové války náleží Američanům. Atomová bomba svržená na Hirošimu okamžitě zabila čtvrtinu obyvatel města. Další čtvrtina umírala týdny až měsíce na následky popálenin a radiace.
Stejný scénář se odehrál v Nagasaki. Američané srazili Japonsko za druhé světové války na kolena, ale za strašlivou cenu. Muž seděl na schodech před bankou. V mžiku se však proměnil v pouhý otisk.
On this date 78 years ago, the first atomic bomb fell on Hiroshima. Survivors involuntarily provided key medical data for years, without receiving any help. https://t.co/P4mQQKyTQw
— Scientific American (@sciam) August 6, 2023
„Patrně jste viděli lidský stín smrti otisknutý do kamenných schodů v den svržení atomové bomby,“ vysvětlil IFLScience lektor ze Sheffieldské univerzity a expert na explozi a implozi Sam Rigby, který ovšem nezastává názor, že se tělo zcela vypařilo.
Stíny obětí atomových bomb zůstaly otisknuté na zdech, schodech, silnicích i chodnících, i když mnoho z nich podlehlo erozi a vlivu počasí. Když uvolnila exploze gama záření a extrémní žár, lidé stínili předměty za svými zády.
Těla obětí se nemusela vypařit úplně
Výbuch veškeré povrchy vybělil, proto se stal stín plochou se stejným odstínem jako před výbuchem. Lidské tělo obsahuje 60 procent vody, ale z těch 40 procent by mělo něco zůstat, myslí si Rigby.
Exploze v Hirošimě uvolnila následkem jaderného štěpení obrovské množství energie a šířící se radiace vnikala přes oblečení i kůži a ničila tkáně a DNA. Teplota v blízkosti exploze dosahovala desítek milionů stupňů.
Podle IFLScience vznikají teploty kolem sta milionů stupňů, tedy sedmkrát vyšší než ve středu Slunce. Oběti, po nichž zůstaly jenom děsivé stíny, se ale kompletně vypařit nemusely, ukázala studie publikovaná v časopise Journal of Interdisciplinary Science Topics.
Vědci vypočítali, že energie nezbytná pro vypaření vody, tkání i kostí by musela dosáhnout ekvivalentu 710 kilogramů TNT. Bomba svržená na Hirošimu měla ekvivalent 16 tisíc tun TNT. K vypaření by ale muselo dojít k rovnoměrnému přísunu energie ve velmi krátkém čase.