Žoldnéři z Wagnerovy skupiny nebo Rusko nepodnítili převrat v Nigeru, nestabilitu v zemi však využívají ve svůj prospěch, řekl americký ministr zahraničí Antony Blinken. Wagnerovci se nacházejí přímo v sousedním Mali, které přislíbilo Nigeru pomoc v případě vojenské intervence západoafrických států. Informovaly o tom televize BBC a noviny The Hill.
Podle světových médií požádali pučisté o pomoc kvůli hrozbám Ekonomického společenství západoafrických států (ECOWAS) ruské žoldnéře z Wagnerovy skupiny. V neděli totiž vypršela lhůta stanovená ECOWAS na navrácení moci civilní vládě.
Blok nevyloučil možnost vojenské intervence po jejím uplynutí, preferuje však diplomatické řešení. Pučisté uzavřeli nad Nigerem vzdušný prostor a připravují se na možný konflikt. Wagnerova skupina má muže v sousedním Mali, které slíbilo Nigeru v případě vojenského zásahu zahraničních sil pomoc.
Niger coup: Wagner taking advantage of instability – Antony Blinken https://t.co/EGDsXbOV24
— BBC News (World) (@BBCWorld) August 8, 2023
Šéf žoldnéřské organizace Jevgenij Prigožin pučisty v hlasové zprávě nahrané na Telegram vyzval, aby ho kontaktovali. Ameriky ministr zahraničí Antony Blinken BBC sdělil, že Wagnerovi nestability v Nigeru využívají.
Nemyslí si však, že hráli ve vojenském převratu v zemi, během něhož byl svržen prezident Mohamed Bazouma, nějakou roli. Washington se obává, že by se mohli žoldnéři projevit v některých částech sahelského regionu a upevnit tam moc Ruska.
„Myslím si, že to, co se stalo a stále děje v Nigeru, nebylo podníceno Ruskem nebo Wagnerovou armádou, ale… snaží se toho využít,“ prohlásil Blinken. Podle něj Wagnerovci nejistotu v zemi zvýšili, nikoli snížili.
Přinesou jen smrt
„Všude, kam se tato Wagnerova skupina dostala, následovala smrt, ničení a vykořisťování,“ uvedl Blinken s tím, že se opakuje to, co se stalo v jiných zemích, „kam s sebou přinesli jen samé špatné věci“.
Wagnerova skupina má podle předpokladů v Africe, včetně státu Středoafrická republika, tisíce vojáků. Jak upozorňuje BBC, v současné době není jasné, zda Wagnerovci do Nigeru skutečně dorazili.
Kanál na Telegramu Gray Zone spojený s těmito nechvalně známými žoldnéři sdílel zprávu, podle níž nedávno dorazilo do Afriky dalších 1500 Wagnerovců. Kam přesně ale zpráva neupřesnila.
V této bývalé francouzské kolonii mají vojáky i USA a Francie. Spolu s mírovými jednotkami OSN a místními silami zde mezinárodní uskupení bojovalo proti džihádistům v oblasti Sahelu.
Náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nuland v pondělí jednala s představiteli junty a tyto rozhovory označila za „mimořádně těžké a upřímné“, píší na The Hill. Varovala před nebezpečím Wagnerovců a připomněla, že puč stále lze ukončit mírovou cestou.