Červenec se stal nejteplejším měsícem v historii měření a možná i v posledních tisíci letech, uvedl ve své nejnovější zprávě evropský program Copernicus. V průměru dosáhla teplota v červenci 16,95 stupně Celsia, čímž překonala maximum z roku 2019. Upozornily na to servery Euronews a The National.
Červenec byl podle meteorologů nejteplejším měsícem v historii měření. To nyní potvrdila i zpráva programu Evropské unie Copernicus. Průměrná teplota dosáhla 16,95 stupně, červenec se tedy opravdu stal nejteplejším měsícem v historii.
Teplota v červenci překonala o 0,72 stupně průměr z červencových teplot z let 1991 až 2020, píše web Euronews. Podle neoficiálních záznamů může jít dokonce o nejteplejší měsíc za posledních několik tisíc let, stojí ve zprávě.
July smashes previous record to become hottest month ever
— The National (@TheNationalNews) August 8, 2023
„The month was 0.72°C warmer than the 1991-2020 average,“ says Copernicus observatory https://t.co/MzgGZ7T5lw
Mezi tyto záznamy patří například letokruhy a ledová jádra, tedy klimatické otisky sahající dále do minulosti. Ředitel programu Carlo Buontempo dokonce prohlásil, že mohlo jít o nejteplejší měsíc v posledních sto tisíci letech.
Vědce tento rekord nepřekvapil. „Vlny veder byly zaznamenány v mnoha oblastech severní polokoule, včetně jižní Evropy. Značně nadprůměrné teploty se vyskytly v i v několika jihoamerických zemích a kolem Antarktidy,“ stojí ve zprávě Copernicus.
Bude nám teplo
Meteorolog Akshay Deoras popsal deníku The National dva faktory, které za tímto rekordem stojí. Již nyní podle něj pociťujeme dopady klimatického jevu El Niño v Pacifiku, který začal oteplovat planetu v květnu, ale zatím se neprojevil naplno.
„Kromě toho vidíme jasný dopad globálního oteplování. Nejde jen o to, že stoupá teplota vzduchu nebo atmosféry. Máme problém s mořskými povrchovými teplotami,“ upozornil odborník na rekordní teploty ve světových oceánech.
Podle Copernicus dosáhla povrchová teplota světových oceánů v minulém týdnu průměru 20,96 stupně Celsia. V červeni byla o 0,51 stupně vyšší než průměr v období 1991 až 2020. „Atmosféra a oceán spolu hovoří,“ popsal metaforicky souvislosti expert.
Růst povrchových oceánských teplot mění vzorce atmosférické cirkulace a ovlivňuje počasí po celém světě. Přítomnost El Niño podle vědce znamená jediné. Od nynějška do příštího léta můžeme očekávat nadprůměrně teplé počasí.
V následujících letech se to, čeho jsme byli svědky v červenci, může opakovat častěji, myslí si Deoras. Rok 2023 byl podle Copernicus třetím nejteplejším vůbec. Průměrná globální teplota v červenci byla o 1,5 stupně vyšší než v předindustriálním období