Středeční vražda ekvádorského prezidentského kandidáta Fernanda Villavicencia během politického shromáždění šokovala svět. Agentura AP upozorňuje na rychle rostoucí násilí a zločin v zemi.
Villavicencio, známý díky svému boji proti obchodu s drogami a korupci, byl po opakovaných výhružkách smrtí pod přísným dohledem jak ze strany policie, tak soukromých strážců. Jeho tragická smrt nyní obrací světovou pozornost k alarmujícímu nárůstu násilných úmrtí v zemi a propojení mezi tamním organizovaným zločinem a dalšími mocenskými zájmy.
The brazen assassination of Ecuadorian presidential candidate Fernando Villavicencio at a crowded political rally Wednesday night deepened the country’s sense of vulnerability to the crime that’s spread across the country in recent years. https://t.co/Rnqp8xpFjU
— The Washington Times (@WashTimes) August 11, 2023
Kdo Villavicencia ohrožoval?
Kandidát během své prezidentské kampaně prozradil, že jemu a jeho týmu vyhrožovala ekvádorská zločinecká skupina známá jako Los Choneros a její vůdce Alias Fito. Věřil, že ho podpora lidu ochrání. „Vy jste moje neprůstřelná vesta. Já žádnou nepotřebuji. Jste statečný lid a já jsem stejně statečný jako vy,“ pronesl Villavicencio na veřejném shromáždění ve městě Chone, samém srdci území Los Choneros. „Přiveďte drogové barony. Přiveďte nájemné vrahy,“ dodal, oděn pouze do modré košile.
Heslo jeho kampaně „Čas pro odvážné“ odkazovalo na jeho záměr bojovat proti korupci a organizovanému zločinu. Sliboval, že v případě svého vítězství propustí velké množství zkorumpovaných bezpečnostních úředníků. Průzkumy veřejného mínění to však označovaly za nepravděpodobné.
Již dříve ohlásil výhrůžky jeho blízkým a v září se střílelo na jeho rodinný dům v Quitu.
Kdo je za vraždu zodpovědný?
Ve středu prokuratura oznámila zatčení šesti osob během domovních prohlídek v hlavním městě. O den později uvedla, že se jedná o Kolumbijce. Jeden z podezřelých zemřel na následky zranění, která utrpěl během přestřelky s policií, píše agentura AP.
Prezident Guillermo Lasso na sociální síti X, dříve známé jako Twitter, uvedl, že požádal FBI o pomoc při vyšetřování a že agenti FBI brzy dorazí do země.
Kteří další politici zemřeli násilnou smrtí?
Villavicencio je dosud nejvýznamnější veřejnou osobností, která se stala obětí boje proti organizovanému zločinu. Nebyl však jediný.
V červenci došlo ke smrti starosty třetího největšího ekvádorského města Manta, Agustína Intriaga. Opětovně uspěl v únorových volbách a projevoval otevřený odpor vůči organizovanému zločinu.
On a sedm dalších starostů žilo pod policejní ochranou. Úředníci zaznamenali nejméně 15 útoků na kandidáty v posledních komunálních volbách, většinou v pobřežních provinciích Manabí a Esmeraldas. Právě zde působí velký počet pašeráků, kteří loděmi transportují kokain ze země.
Mezi zabitými byl i 45letý Julio César Farachio, kandidát ve městě Salinas. Během předvolební kampaně byl zastřelen nájemným vrahem.
Existuje spojení mezi ekvádorskou politikou a organizovaným zločinem?
Villavicencio podal stížnost u prokuratury, kde označil 21 kandidátů na starostu a další osoby za napojené na obchod s drogami. Poskytl úřadům informace a finanční důkazy, které podporují jeho tvrzení. Označil organizovaný zločin, nelegální těžbu a drogový obchod za část téže kriminální struktury, avšak dosud nebyly žádné z těchto případů veřejně projednány.
Kdy a proč došlo v zemi k nárustu násilí?
Vládní úřady uvádějí, že celostátní nárůst násilí iniciovalo zmizení Jorgeho Zambrana, známého jako „Rasquiña“, vůdce skupiny Los Choneros. Jeho nepřítomnost vyvolala mocenské vakuum, které vedlo ke vzpourám ve třech věznicích v roce 2021. Zahynulo při nich 79 vězňů.
Následně došlo k nejméně deseti vězeňským nepokojům, během nichž přišlo o život minimálně 400 vězňů. Tyto nepokoje se přenesly i do ulic. Obyvatelstvo trápí únosy, vraždy a další zločiny.
V roce 2023 bylo v Ekvádoru zaznamenáno 3 600 násilných úmrtí. O rok dříve to bylo 4 600 násilných úmrtí, což je nejvyšší číslo v historii země a dvojnásobek čísla z roku 2021. Rovněž strmě stouplo množství zajištěných drog.
Jaká je souvislost s mexickými kartely?
Ekvádor leží mezi dvěma největšími světovými producenty kokainu: Peru a Kolumbií. Násilí je spojováno s boji o území mezi místními skupinami, jako jsou Los Choneros, Lobos a Tiguerones. Tyto skupiny jsou propojeny s mexickými kartely, včetně Sinaloa a Jalisco New Generation.
Jaká jsou současná vládní opatření?
Po Villavicenciově smrti Lasso vyhlásil výjimečný stav, který povoluje vojenské operace ve dvou provinciích a věznicích po celé zemi. Toto je jedna z alespoň 19 situací výjimečného stavu, které vláda vyhlásila za poslední dva roky.
Lasso plánuje také navýšit počet policistů a vojáků v ulicích a zlepšit jejich vybavení. Nicméně proces uzavírání smluv trvá déle, než se původně očekáváno.