Izrael tvrdí, že nový saúdskoarabský velvyslanec u Palestinské samosprávy se může setkat s palestinskými představiteli, ale nebude mít stálou přítomnost v Jeruzalémě. Informovala o tom agentura Reuters či Al-Jazeera.
Izrael odmítl myšlenku diplomatické základny v Jeruzalémě pro saúdskoarabského vyslance u Palestinské samosprávy (PA). Ten nedávno předal své pověřovací listiny diplomatickému poradci palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse Majdi al-Khalidi.
Velvyslanec Nayef al-Sudairi, současný velvyslanec království v Jordánsku, byl v sobotu na palestinské ambasádě v Ammánu jmenován nerezidentním vyslancem v Palestině a generálním konzulem v Jeruzalémě. V příspěvku jeho velvyslanectví v Ammánu na sociálních sítích bylo uvedeno, že role „generálního konzula v Jeruzalémě“ nyní patří mezi povinnosti Al-Sudairiho.
#Israel rules out #Jerusalem base for Saudi envoy to #Palestinians https://t.co/5owPGHVwrH
— The Business Standard (@tbsnewsbd) August 13, 2023
Izraelský ministr zahraničí Eli Cohen v neděli řekl Tel Avivské rozhlasové stanici 103 FM, že nový velvyslanec Nayef al-Sudairi se může setkat se zástupci Palestinské správy, ale nebude mít žádnou stálou přítomnost.
„Nedovolíme otevření jakéhokoli druhu diplomatické mise“ v Jeruzalémě, dodal Cohen. „Bude v Jeruzalémě fyzicky sedět nějaký úředník? To nedovolíme,“ cituje ministra agentura Reuters.
Zákaz palestinské diplomatické činnosti
Spis pro palestinské území tradičně zpracovává saúdskoarabské velvyslanectví v Ammánu. Krok Saúdské Arábie se zdá být v souladu s dlouhodobým a zatím neplodným palestinským cílem založit stát na územích okupovaných Izraelem ve válce v roce 1967, s východním Jeruzalémem jako hlavním městem.
Izrael považuje Jeruzalém za své vlastní hlavní město. To je status uznaný Spojenými státy za tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa v roce 2017, ale nikoli jinými světovými mocnostmi. Izraelské úřady zakázaly palestinskou diplomatickou činnost ve městě.
Možná normalizace izraelsko-saúdských vztahů
Saúdská Arábie, rodiště islámu, prosazovala palestinskou věc a vyhýbala se oficiálním vztahům s Izraelem. Nicméně Washington se snaží prosadit něco, co by mohlo být historickou blízkovýchodní dohodou, která by normalizovala izraelsko-saúdské vztahy.
Izraelská vláda tvrdé pravice bagatelizovala jakoukoli vyhlídku, že v rámci normalizační dohody se Saúdskou Arábií poskytne Palestincům významný prostor, uvádí server Al-Jazeera.
Rijád již dříve podmínil uznání Izraele tím, že se bude řešit cíl palestinské státnosti. Mezi výzvy dosažení tohoto cíle patří rozkol mezi mezinárodně podporovanou palestinskou správou a jejím ozbrojeným islamistickým rivalem Hamásem.
Bassam al-Agha, palestinský velvyslanec v Rijádu, jmenoval al-Sudairiho jako saúdskoarabské potvrzení palestinské státnosti a „odmítnutí toho, co oznámil bývalý americký prezident Trump“.
Zatímco Cohen řekl, že jmenování al-Sudairiho nebylo koordinováno s Izraelem, vidí možné spojení s vyhlídkami na normalizaci. „Za tímto vývojem je to, že na pozadí pokroku v rozhovorech USA se Saúdskou Arábií a Izraelem chtějí Saúdové předat Palestincům zprávu, že na ně nezapomněli,“ řekl Cohen.