Záplavy v Číně poškodily úrodu rýže v klíčových severních oblastech, což sníží výnosy a vytvoří tlak na její ceny ve světě. Čína bude muset omezit vývoz a zvýšit dovoz rýže. Ceny této potraviny už jsou na vzestupu poté, co Indie zakázala vývoz rýže jiné než basmati. Informují o tom CNBC a Reuters.
Čína se potýká v posledních dvou týdnech s ničivými záplavami. Severní část země zasáhl tajfun Doksuri a Peking nejsilnější srážky za posledních 140 let. Jak upozornila agentura Fitch Ratings, tajfun poškodil úrodu rýže.
Silné srážky napáchaly škody na úrodě ve třech klíčových provinciích pro její produkci, a sice ve Vnitřním Mongolsku, Ťi-linu a Chej-lung-ťiangu. Tyto oblasti představují 23 procent produkce rýže v zemi. Čína je největším světovým producentem této plodiny.
Global rice prices could surge higher as flood risks loom over China https://t.co/zsCkZuwiLZ
— CNBC (@CNBC) August 14, 2023
„Silný déšť v severovýchodní oblasti Číny produkující rýži, který sníží výnosy, nejspíše vyvine tlak na růst již tak vysokých cen rýže ve světě,“ cituje televize CNBC zprávu agentury. Přes severní oblasti Číny se navíc přehnal tajfun Khanun.
Ten nyní zaplavil tisíce domů na sousedním ruském Dálném východě. Zasáhl také Jižní a Severní Koreu a Japonsko. Podle Fitch Ratings ještě není skutečný rozsah škod napáchaných na úrodě rýže v Číně znám.
Rýže je nejdražší za posledních dvanáct let
Čína bude muset ve druhém letošním pololetí kvůli slabším výnosům zvýšit dovoz rýže ze zahraničí a omezit vývoz, což ještě zrychlí růst jejích cen ve světě. Ty už přitom rostou kvůli indickému omezení vývozu rýže jiné než basmati.
Indie představuje 40 procent světové produkce rýže. Tamní vláda se snaží tímto omezením snížit její vysoké ceny na domácím trhu. Ty tam vzrostly poté, co poničily úrodu silné srážky. Thajsko zase vyzvalo farmáře, aby pěstovali méně rýže ve snaze vodu ušetřit kvůli suchu.
Podle Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) jsou ceny rýže ve světě nejvyšší za posledních téměř dvanáct let. Jak upozornila agentura Reuters, její globální ceny již vzrostly o dvacet procent.
Někteří pozorovatelé trhu varují, že ještě porostou. Povodně ale neovlivní pouze produkci rýže. Záplavy zasáhly i pole se sójou a kukuřicí. Očekává se, že Čína letos doveze větší objemy těchto plodin.