Čína zveřejnila výsledky výkonu své ekonomiky pod očekáváním analytiků a oznámila, že již nebude zveřejňovat statistiky o nezaměstnanosti mladých lidí, upozornila televize CNBC. Ta dosáhla v červnu rekordních výšin, napsal deník The Guardian. V červenci nezaměstnaných Číňanů opět přibylo.
Podle čínského statistického úřadu vzrostly v červenci čínské maloobchodní tržby v meziročním srovnání o 2,5 procenta, což je pod analytiky oslovenými agenturou Reuters očekávánými 4,5 procenta.
Průmyslová výroba vzrostla o 3,7 procenta, což je pod očekávaným nárůstem o 4,4 procenta. Investice do fixních aktiv vzrostly za prvních sedm letošních měsíců v meziročním srovnání o 3,4 procenta. Analytici očekávali nárůst o 3,8 procenta.
China’s economic data misses expectations, drops youth unemployment number from report https://t.co/5NMuA4uHmi
— CNBC (@CNBC) August 15, 2023
Míra nezaměstnanosti ve městech vzrostla v Číně za červenec na 5,3 procenta z červnových 5,2 procenta. Nová zpráva čínského statistického úřadu již nezahrnuje statistiky o nezaměstnanosti podle věku.
Jeho mluvčí podle CNBC uvedl, že již nebude zveřejňovat statistiky o nezaměstnanosti mladých lidí, neboť přehodnocuje svou metodiku. Čína se potýká s vysokou nezaměstnaností mladých lidí, hlavně těch ve věku 16 až 24 let.
V červnu dosáhla podle deníku The Guardian rekordních 21,3 procenta. „Od srpna letošního roku pozastavíme zveřejňování míry nezaměstnanosti ve městech pro mládež a další věkové skupiny po celé zemi,“ prohlásil na tiskové konferenci mluvčí úřadu.
Nezájem o čínské zboží a nedůvěra
V červenci zaznamenala Čína v meziročním srovnání i pokles investic do nemovitostí o 8,5 procenta, což je větší propad než v červnu. Maloobchodní tržby vzrostly o 6,6 procenta. Oproti předchozím měsícům se jedná o prudké zpomalení.
Největší nárůst o 15 procent zaznamenal catering a sportovní a zábavní produkty, které vzrostly o 2,6 procenta. Pokles zaznamenal oproti červnu prodej automobilů a spotřebičů. Prodej šperků zaznamenal propad o deset procent.
Maloobchodní tržby rostly v červenci nejpomaleji od prosince. Podle úřadu v těchto špatných výsledcích hraje roli slabá domácí poptávka, nedůvěra v ekonomiku a situace ve světě.
Druhá největší ekonomika se vypořádává po pandemii s nízkou mezinárodní poptávkou po čínském zboží a čipovou válkou s USA. Čínský vývoz se v červenci v meziročním srovnání propadl o 14,5 procenta po červnovém poklesu o 12,4 procenta.
O 12,4 procenta v červenci klesl dovoz, přičemž domácí poptávka zůstává mimo letní sezónu nadále utlumená. Propad cen zboží kromě toho vzbudil obavy z deflace. Čínskou ekonomiku však tíží hlavně extrémní propad v sektoru nemovitostí
Developer Country Garden se dostal na okraj platební neschopnosti. Čína řeší ekonomickou krizi opatrně. Oznámila, že se zaměří na podporu domácí spotřeby, investic soukromého sektoru a zahraničních investic.