Bývalá dozorkyně Alex South nastoupila do první služby v mužské věznici ve svých dvaadvaceti letech s naivními představami a idealistickým smýšlením. Prošla si několika takovými zařízeními po celé zemi, aby zjistila, že se ocitla v pekle na Zemi, kde vládne zoufalství a beznaděj. O svých zážitcích se rozepsala ve své nové knize. Informují o tom Daily mail a The Guardian.
O vězení mají lidé různé představy. Polovina populace si myslí, že se jedná o prázdninové tábory pro darebáky, druhá polovina si je představuje jako nejhlubší jámy pekla, které si mnozí vězni vůbec nezaslouží.
Ani jedna představa není podle bývalé mladé vězeňské dozorkyně Alex South přesná. Pravda je totiž podle ní v některých ohledech mnohem horší, napsal deník Daily Mail. South poprvé nastoupila do služby ve svých 22 letech.
„Stále si pamatuji, jak jsem byla nervózní, jak se leskly moje nové boty, jak těžké byly klíče v kapse,“ popisovala nástup do přísně střežené mužské věznice v Cambridgeshire žena, která nakonec pracovala v různých věznicích po celé Británii.
‚My life as a female prison officer‘
— Daily Mail Online (@MailOnline) July 22, 2023
Alex South reveals how she was knocked out during a mass brawl, dealt with three suicide attempts a week, and more
Read more ⬇️https://t.co/FuYH6AGSdG pic.twitter.com/o2T6VKwAOr
Po dokončení univerzity stále měnila zaměstnání a hledala něco smysluplného. „Chtěla jsem udělat něco, co by mělo skutečný dopad. Chtěla jsem něco změnit,“ popsala své motivace v článku pro deník The Guardian.
Nakonec však po deseti letech v pozici vězeňské dozorkyně prozřela. „Nemohu zaručit vězňům bezpečnost. Překážek je příliš mnoho. Telefony, drogy, zbraně, gangy a šikana. Nemohu zaručit ani svou vlastní,“ přiznala krátce před svým odchodem.
Jediná naděje? Oprátka
Tato statečná mladá žena nyní vydala knihu Behind These Doors, v níž popisuje britské věznice jako peklo na Zemi. Podle ní je základní problém nedostatek dozorců, kteří jsou navíc na rozdíl od policie nedoceněni společností, a také přetíženost věznic.
Dozorci jsou mnohdy vystaveni opravdu riskantním situacím. Vězni se snažili South například několikrát oklamat. Podle deníku Daily Mail byla napadena a skončila v bezvědomí celá od krve. Jakmile půjdou zkušení dozorci do důchodu, nastane podle ní chaos.
Věznice v Británii jsou plné drog a zbraní a ten malý počet dozorců má kvůli tomu problém udržet zařízení pod kontrolou. Ve vězení je podle South zcela běžné násilí, ponižování a deprivace. Hrozby jsou na každém kroku.
Špinavé prostředí a hnusné jídlo k tomu. A tyto podmínky musejí dozorci s vězni sdílet. Podle South je navíc v britských věznicích mnoho nevinných lidí. Není divu, že spousta vězňů hledá rychlejší cestu ven skrze oprátku, myslí si bývalá dozorkyně.
Žádný trest smrti v Británii? Máme se podle ní zamyslet znovu. Trestem smrti je zoufalství ve věznicích. K pokusům o sebevraždu oběšením tam dochází pravidelně. Jednou zaznamenala tři pokusy o sebevraždu během jediného týdne.
South navíc tvrdí, že věznice ve skutečnosti vůbec jako nápravná zařízení nefungují. Prozradila, že byla svědkem toho, jak dopravil do okna cely dva hamburgery dron. Mohly to ale být nože a pistole. „Blíží se bouře,“ varuje žena.