Chaotické stažení amerických vojáků z Afghánistánu je považováno za kontroverzní rozhodnutí ještě dnes. Nedá spát bývalým americkým vojákům, kteří tam museli zanechat své afghánské spolupracovníky, napsal deník The National. Tálibán mezitím pobouřil dalšími omezeními pro ženy, uvedla televize Al-Džazíra.
Kábulské letiště se proměnilo v srpnu 2021 v peklo. Tálibánu se snažily uprchnout desítky tisíc místních. Zůstalo tam i mnoho amerických spojenců. Tálibán krátce po převzetí moci začal spolupracovníky Američanů pronásledovat.
Rodger Pinto, aktivista bojující za práva veteránů, sloužil v 82. výsadkové divizi americké armády v Iráku a Afghánistánu, konkrétně v provincii Ghazní na jihovýchodě do roku 2012. Nepovedenou evakuaci americké armády z letiště sledoval se zděšením v televizi.
„Byl jsem velmi rozrušený. Pochopil jsem důsledky tohoto okamžiku,“ řekl Pinto deníku The National. Pinto sloužil jako voják pěchoty, ale byl také ve dvou speciálních jednotkách, které v Afghánistánu prováděly tajné operace.
Former US troops still processing sudden end to Afghanistan war https://t.co/FhAOVhk3XJ
— Joshua Longmore (@JBLongmore) August 30, 2023
Musel spolupracovat s Afghánci, kteří pomáhali americkým vojákům jako tlumočníci, polní agenti a dodavatelé zásob pro americké vojenské základny. „Měl jsem s prací s Afghánci skvělou zkušenost,“ přiznal Pinto.
Postupně se stali přáteli a došlo k jakémusi spojení na lidské úrovni. Tito Afghánci však spoluprací s USA riskovali životy své i svých rodin. Tálibán totiž spolupracovníky Američanů pronásledoval a zabíjel.
Pinto sloužil v Afghánistánu, neboť se domníval, že úkolem USA je získat si srdce místního obyvatelstva, stát se jeho součástí a budovat si vztahy i mimo oblast bezpečnosti a obrany. „Mnoho vojáků si to vzalo k srdci a vznikla silná spojení,“ řekl veterán.
Nechali za sebou pocity viny
Ale způsob stažení z Afghánistánu považuje za pravý opak. „Věděli jsme, co to znamená pro lidi, s nimiž jsme si vybudovali určité spojení,“ řekl Pinto. Desítky tisíc afghánských spolupracovníků v USA bylo evakuováno v rámci operace Allies Welcome.
Evakuace Američanů a jejich spojenců však byla rychlá a chaotická a Tálibán bleskově převzal moc nad Afghánistánem. Mnoho afghánských spolupracovníků v zemi či sousedním Íránu a Pákistánu zůstalo a nyní se musí ukrývat.
Pinto netuší, co se s jeho spolupracovníky stalo, což u něj i dalších válečných veteránů probouzí pocity viny. „Nesplnili jsme závazek, který jsme našim partnerům dali,“ myslí si bývalý voják. Americký prezident Joe Biden slíbil afghánským spojencům pomoc.
Návrh zákona Afghan Adjustment Act má vyřešit překážky v americkém imigračním právu a poskytnout afghánským spojencům trvalý pobyt v USA. Kvůli ožehavosti tohoto tématu a rozkolu v americké vládě je ale jeho odhlasování nejisté.
Tálibán mezitím stále více vyřazuje afghánské ženy ze společnosti. Lidskoprávní skupiny odsoudily jeho zákaz pro ženy a dívky studovat v Dubaji. Radikální hnutí zrušilo cestu do Spojených arabských emirátů stovce ženám, píše Al-Džazíra.
Tálibán zakázal ženám vstup i do národního parku Band-e-Amir. „Tálibán se nespokojí s tím, že ženám a dívkám odebere vzdělání, zaměstnání a volný pohyb. Chce jim vzít i sport, parky, a dokonce i přírodu,“ řekla Heather Barr z Human Rights Watch.