V roce 2019 začali prodávat naučnou literaturu na Amazonu a po pár letech na tom zbohatli. Nepsali ji oni sami, ale ghostwriteři a následně umělá inteligence (AI). Program Chat-GPT jim umožnil vydělat za pouhé tři měsíce více než 340 tisíc dolarů (více než sedm milionů korun). Exkluzivně o tom napsal server Business Insider.
Spisovatelé už dnes psát knihy nemusejí. Udělají to za na buď zaplacení profesionálové nebo umělá inteligence. Manželský pár (oběma je 28 let) Angelina Stanzione a Chris Rawson začali s vydáváním knih teprve před čtyřmi lety.
Rawson pracoval jako fyzioterapeut, ale chtěl svou práci opustit a Stanzione dokončovala magisterské studium a na práci neměla prostor. Ona Business Insider přiznala, že potřebovali více času na cestování z Británie, kde žijí, do USA za její rodinou.
„Chtěli jsme být schopni více cestovat, pracovat podle vlastního uvážení a potenciálně vydělat více peněz,“ řekla Stanzione. Pár už má na kontě 29 naučných knih, přičemž sedmnáct z nich je k dispozici i ve formě audioknih na Audible.
Manželé své knihy vydávají formou e-knih na publikační platformě Amazonu Kindle Direct Publishing (KDP). Nejprve s pomocí klíčových slov identifikují populární témata a vyberou si zaměření, v němž vyšlo málo knih.
Naučnou literaturu si vybrali před beletrií, neboť bylo snazší s ní cílit na čtenáře. Román například označila Stanzione za vágní, neboť ho můžeme přiřadit k vícero výsledkům. Zákazníci podle ní většinou vyhledávají na platformě fráze jako „jak na to“ nebo „jak postavit srub“.
Všechno změnila AI
Pár se nejprve rozhodl vydat knihu o pěstování hub. Rawson přiznal, že nebyli odborníky na tohle téma, ale jejich průzkum ukázal, že by se mohlo dílo dobře prodávat. Studií této tématiky strávili tři měsíce.
Za pět týdnů pak napsal knihu ghostwriter, jehož si zaplatili na službě Upwork. Tento krok se vyplatil a manželé začali postupně vydělávat. Úspěch se však nedostavil přes noc hlavně mu pomohl až Chat-GPT, kontroverzní jazykový model představený v listopadu.
Nejprve ho považovali manželé za hrozbu, ale po třech letech využívání ghostwriterů usoudili, že by jim přeci jen mohl pomoci. Chatbot jim napsal osnovu na základě témat, která vybrali. Osnovu sami upravili podle vlastních studií a vložili zpět do programu.
Chat-GPT následně napsal podle osnovy text. Pár následně text upravil, aby vyzněl lidštěji a zkontroloval fakta. SEO následně vylepšoval s pomocí dalšího nástroje AI zvaného SEO.AI. Nahrazení ghostwriterů chatbotem se ukázalo jako lukrativní.
„Za posledních šest měsíců se právě kvůli tomu dost snížily naše náklady,“ řekla Stanzione. Za pouhé tři měsíce si pak dokázali manželé vydělat 34 500 dolarů a dalších pět tisíc dolarů za audioknihy.