menu

4.3 C
Czech
Středa 27. listopadu 2024

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Galanta kvůli válce v Pásmu Gazy

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Joava Galanta, a to kvůli obvinění z válečných zločinů spáchaných v Pásmu Gazy. Soud o tomto očekávaném kroku dnes informoval v prohlášení, podle kterého zamítl námitky Izraele proti žádosti prokurátora o vydání zatykače.

Cadillac v roce 2026 vstoupí do Formule 1

Americká automobilka General Motors oznámila, že se svou luxusní značkou Cadillac hodlá vstoupit do světa Formule 1. Nový tým, který vznikne ve spolupráci s TWG Global, přinese nejen silné zázemí, ale také vlastní motor. Tento krok podtrhuje rostoucí význam F1 v USA a příchod nových výrobců motorů v rámci přepracovaných pravidel.

Vědci vypěstovali model lidského embrya z kmenových buněk. Nepotřebovali spermie ani vajíčko

Vědci vytvořili v laboratoři kompletní modely lidských embryí z kmenových buněk a vypěstovali je mimo dělohu. Objev otevírá cestu k pokroku v oblasti plodnosti, testování léčiv a transplantací, píše The Guardian, BBC a další servery.

Reklama

Drobné kuličky tkáně byly vytvořeny kombinací kmenových buněk. Uspořádaly se do struktur napodobujících trojrozměrné uspořádání všech známých znaků, které se vyskytují u lidských embryí starých jeden až dva týdny.

Jedná se o první model embrya, který má morfologickou podobnost s lidským embryem ve čtrnáctém dni,“ uvedl profesor Jacob Hanna, který vedl výzkum ve Weizmannově institutu v Izraeli. Ve dvou týdnech byly kuličky buněk široké asi půl milimetru, píše The Guardian.

V posledních měsících se v této oblasti objevila řada prací vědců, kteří kombinací kmenových buněk vytvořili struktury podobné lidským embryím. A to aniž by k tomu potřebovali vajíčka nebo spermie.

Tyto miniaturní struktury nejsou s lidskými embryi identické. Vědci i tak doufají, že brzy pomůžou objasnit záhady nejranějších stadií lidského vývoje a dosud neznámé příčiny potratů.

Pochopení vývoje embrya – zejména od dvou týdnů v děloze – je pouze jednou z oblastí, kde vědci vidí vliv modelových embryí. Dalším scénářem, který Hanna předpokládá, je vytvoření modelových embryí z kožních buněk nemocných pacientů. Pěstování modelových embryí po dobu asi jednoho měsíce a začnou se u nich vyvíjet orgány, které lze použít jako zdroj buněk pro transplantaci pacientům, říká.

Ošálí těhotenský test

Vědci v časopise Nature popisují, jak navázali na postupy z loňského roku a vytvořili modelová myší embrya. Smíchali dohromady „naivní“ lidské kmenové buňky, které jsou schopné proměny v různé typy buněk, a zjistili, že asi jedno procento z nich se uspořádalo do „kompletních“ struktur podobných embryím. Z nich se vyvinula placenta, žloutkový váček, vnější membrána zvaná choriový váček a další znaky, které se očekávají u lidských embryí stejného stáří.

Čerstvě vytvořená modelová embrya odpovídají týden starým lidským embryím. V laboratoři se kultivují další týden. Vzhledem k jejich stáří při vzniku je podle Hanny „biologicky nemožné“, aby se implantovala do dělohy. „Nelze je tedy použít k otěhotnění,“ řekl.

Přesto vědci použili těhotenský test, aby posoudili, jak dobře modelová embrya rostou. Když tekutinu z misky nanesli na testovací proužek, vrátil se pozitivní výsledek, píše BBC.

Dr. Peter Rugg-Gunn, který se zabývá embryonálním vývojem v Babrahamově institutu nedaleko Cambridge, uvedl, že práce je „působivá“ a „významná“. Poznamenal ale, že ne všechny vlastnosti raných lidských embryí byly dokonale napodobeny. Například trofoblast, předchůdce placenty, byl přítomen, ale nebyl správně uspořádán.

Tento model embrya by se nemohl vyvíjet, kdyby byl přenesen do dělohy. Obchází stadium potřebné k přichycení k děložní výstelce,“ uvedl Rugg-Gunn. Dodal, že tato studie i tak vyvolá důležité etické diskuze.

Etické otázky

Mají lidé právo poskytnout své vlastní kožní buňky k vytvoření modelového embrya a vytvořit buňky, které jim zachrání život nebo vyřeší jejich zdravotní potřebu? To je scénář, který by se měl zvážit,“ řekl Hanna. Dodal, že před vypěstováním modelového embrya pro dárcovskou tkáň by vědci upravili jeho genetiku tak, aby se u něj nevyvinul mozek nebo nervový systém.

Podle vědců by se dal pomocí těchto modelových embryí posuzovat i dopad některých léků na skutečná embrya. Vzhledem k tomu, že těhotné ženy jsou často vyloučeny z klinických studií, lékaři nevědí, jaké vedlejší účinky mají na těhotné ženy a děti i některé z nejběžnějších léčebných postupů.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Na Uranu i Neptunu by podle nové teorie mohl být oceán hluboký tisíce kilometrů

Pod namodralou atmosférou planet Uran a Neptun se možná ukrývá oceán plný vody hluboký až několik tisíc kilometrů. S takovým závěrem přišel v novém článku vědec z Kalifornské univerzity v Berkeley, upozornil deník The New York Times (NYT). Teorie nabízí odpověď na roky trvající polemiku o neobvyklých magnetických polích dvou nejvzdálenějších planet Sluneční soustavy.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Španělský premiér ohlásil třetí balík povodňové pomoci za 2,3 miliardy eur

Lidé postižení záplavami ve Španělsku dostanou v rámci třetího balíku pomoci 2,3 miliardy eur (58,1 miliardy Kč), oznámil dnes španělský premiér Pedro Sánchez. V projevu před poslanci trval na tom, že stát reagoval na ničivé povodně od prvního okamžiku a plnil své povinnosti, informoval deník El País.

Volkswagen prodává továrnu v Sin-ťiangu a rozšiřuje partnerství se SAIC

Volkswagen společně s čínským partnerem SAIC Motor oznámili prodej své továrny v západní čínské provincii Sin-ťiang, která čelila kritice kvůli údajnému porušování lidských práv. Současně prodloužili své společné partnerství až do roku 2040 a zaměřují se na rozvoj elektromobilů, aby udrželi krok s rychle se měnícím čínským trhem.

EU musí zvýšit výdaje na obranu, zásadní jsou také inovace, řekla šéfka komise

Nová Evropská komise bude mít tři hlavní priority - inovace, dekarbonizaci a bezpečnost, řekla dnes v projevu v Evropském parlamentu její šéfka Ursula von der Leyenová, když europoslancům představovala jednotlivé členy svého nastupujícího týmu. Předsedkyně stávající i budoucí komise zdůraznila rovněž důležitost navýšení výdajů na obranu a potřebu udržení jednoty Evropské unie.

Trumpův tým podepsal dohodu s vládou o předání moci, prověrky ale dál blokuje

Tým zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa podepsal dohodu s Bílým domem, která mu po týdnech odkladů umožní zahájit v praxi proces předání moci. Médiím to sdělila budoucí personální šéfka Bílého domu. Americká média však podotýkají, že další dohody tradičně spojené s nástupem nové vlády zůstávají nepodepsané, což mimo jiné brání bezpečnostním prověrkám lidí kolem Trumpa.

Zradí Trump své voliče? Na obchodní války doplatí hlavně američtí spotřebitelé

Pokud nový americký prezident Donad Trump uvalí cla na dovoz z Číny, Mexika a Kanady, dopady pocítí všechny čtyři ekonomiky. Mexická prezidentka pohrozila Trumpovi obchodní válkou a Čína odmítla odpovědnost za americkou fentanylovou krizi. Kanadský premiér Justin Trudeau vyzval ke zdrženlivosti. Trumpova cla mohou poškodit hlavně jeho voliče.

Hamás je připraven uzavřít dohodu o Gaze, příměří v Libanonu má za vítězství

Palestinské teroristické hnutí Hamás je připraveno uzavřít s Izraelem dohodu o příměří v Pásmu Gazy a o propuštění rukojmích, sdělil dnes agentuře AFP vysoce postavený představitel této teroristické organizace poté, co v Libanonu v noci vstoupil v platnost klid zbraní mezi izraelskou armádou a tamním militantním hnutím Hizballáh. Příměří v Libanonu označil zástupce Hamásu za významný úspěch.

Kyjev i Moskva hlásí sestřelení desítek nepřátelských dronů

Nejméně dva lidé utrpěli zranění při ruském nočním vzdušném útoku v Kyjevě. Na telegramu to dnes oznámil starosta ukrajinské metropole Vitalij Kličko. Ukrajinské letectvo později ohlásilo sestřelení 36 ruských dronů z celkových 89 vyslaných strojů, desítky dalších podle něj zmizely z radarů. Ruské ministerstvo obrany mezitím oznámilo noční likvidaci 22 ukrajinských dronů.
Reklama

DOPORUČUJEME

Na Uranu i Neptunu by podle nové teorie mohl být oceán hluboký tisíce kilometrů

Pod namodralou atmosférou planet Uran a Neptun se možná ukrývá oceán plný vody hluboký až několik tisíc kilometrů. S takovým závěrem přišel v novém článku vědec z Kalifornské univerzity v Berkeley, upozornil deník The New York Times (NYT). Teorie nabízí odpověď na roky trvající polemiku o neobvyklých magnetických polích dvou nejvzdálenějších planet Sluneční soustavy.

Toxický zápach z ruské lodě vyvolal obavy na Mezinárodní vesmírné stanici

Mimořádný incident na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) způsobil únik neznámého zápachu a kapalin z ruské nákladní lodi Progress MS-29. Posádka musela urychleně reagovat, aby zajistila bezpečnost stanice a jejího prostředí.

Pumpování podzemní vody posunulo rotační osu Země o 80 centimetrů

Nadměrné čerpání podzemní vody v posledních dvaceti letech způsobilo dramatický posun rotační osy Země o 80 centimetrů. Tento jev, o kterém informuje studie publikovaná v časopise Geophysical Research Letters, zároveň přispěl ke globálnímu zvýšení hladiny moří o 6 milimetrů.

Nejstarší důkazy o vodě na Marsu

Vědci objevili důkazy o přítomnosti horké vody na Marsu před více než 4,4 miliardami let. Objev v meteoritu Black Beauty naznačuje, že planeta mohla být v minulosti obyvatelná.

Nejmladší objevená planeta odhaluje nové poznatky o vzniku planet

Astronomové objevili jednu z nejmladších planet ve vesmíru. Tento objev nejen potvrzuje, že planety mohou vznikat mnohem dříve, než se dosud předpokládalo, ale také naznačuje, že formování planet může být složitější, než jsme si mysleli. Planeta IRAS 04125+2902 b, která je od Země vzdálená více než 500 světelných let, přináší vzácný pohled na rané fáze planetárního vývoje.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Španělský premiér ohlásil třetí balík povodňové pomoci za 2,3 miliardy eur

Lidé postižení záplavami ve Španělsku dostanou v rámci třetího balíku pomoci 2,3 miliardy eur (58,1 miliardy Kč), oznámil dnes španělský premiér Pedro Sánchez. V projevu před poslanci trval na tom, že stát reagoval na ničivé povodně od prvního okamžiku a plnil své povinnosti, informoval deník El País.

Volkswagen prodává továrnu v Sin-ťiangu a rozšiřuje partnerství se SAIC

Volkswagen společně s čínským partnerem SAIC Motor oznámili prodej své továrny v západní čínské provincii Sin-ťiang, která čelila kritice kvůli údajnému porušování lidských práv. Současně prodloužili své společné partnerství až do roku 2040 a zaměřují se na rozvoj elektromobilů, aby udrželi krok s rychle se měnícím čínským trhem.

EU musí zvýšit výdaje na obranu, zásadní jsou také inovace, řekla šéfka komise

Nová Evropská komise bude mít tři hlavní priority - inovace, dekarbonizaci a bezpečnost, řekla dnes v projevu v Evropském parlamentu její šéfka Ursula von der Leyenová, když europoslancům představovala jednotlivé členy svého nastupujícího týmu. Předsedkyně stávající i budoucí komise zdůraznila rovněž důležitost navýšení výdajů na obranu a potřebu udržení jednoty Evropské unie.

Trumpův tým podepsal dohodu s vládou o předání moci, prověrky ale dál blokuje

Tým zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa podepsal dohodu s Bílým domem, která mu po týdnech odkladů umožní zahájit v praxi proces předání moci. Médiím to sdělila budoucí personální šéfka Bílého domu. Americká média však podotýkají, že další dohody tradičně spojené s nástupem nové vlády zůstávají nepodepsané, což mimo jiné brání bezpečnostním prověrkám lidí kolem Trumpa.

Zradí Trump své voliče? Na obchodní války doplatí hlavně američtí spotřebitelé

Pokud nový americký prezident Donad Trump uvalí cla na dovoz z Číny, Mexika a Kanady, dopady pocítí všechny čtyři ekonomiky. Mexická prezidentka pohrozila Trumpovi obchodní válkou a Čína odmítla odpovědnost za americkou fentanylovou krizi. Kanadský premiér Justin Trudeau vyzval ke zdrženlivosti. Trumpova cla mohou poškodit hlavně jeho voliče.

Hamás je připraven uzavřít dohodu o Gaze, příměří v Libanonu má za vítězství

Palestinské teroristické hnutí Hamás je připraveno uzavřít s Izraelem dohodu o příměří v Pásmu Gazy a o propuštění rukojmích, sdělil dnes agentuře AFP vysoce postavený představitel této teroristické organizace poté, co v Libanonu v noci vstoupil v platnost klid zbraní mezi izraelskou armádou a tamním militantním hnutím Hizballáh. Příměří v Libanonu označil zástupce Hamásu za významný úspěch.

Kyjev i Moskva hlásí sestřelení desítek nepřátelských dronů

Nejméně dva lidé utrpěli zranění při ruském nočním vzdušném útoku v Kyjevě. Na telegramu to dnes oznámil starosta ukrajinské metropole Vitalij Kličko. Ukrajinské letectvo později ohlásilo sestřelení 36 ruských dronů z celkových 89 vyslaných strojů, desítky dalších podle něj zmizely z radarů. Ruské ministerstvo obrany mezitím oznámilo noční likvidaci 22 ukrajinských dronů.

Většina Izraelců s dohodou o příměří s Hizballáhem nesouhlasí

Po více než roce přeshraničního ostřelování a dvou měsících pozemních bojů mezi izraelskými obrannými silami (IDF) a bojovníky Hizballáhu vstoupila ve středu ve 4:00 místního času (3:00 SEČ) v platnost dohoda o příměří. Co jiní považují za velký úspěch, Izraelci vnímají jako zradu.

Izrael schválí dohodu o příměří s Hizballáhem, řekl Netanjahu

Izraelská vláda dnes večer schválí dohodu o příměří s libanonským hnutím Hizballáh. Prohlásil to izraelský premiér Benjamin Netanjahu, podle něhož izraelská armáda rázně odpoví na jakékoli porušení chystaného klidu zbraní ze strany Hizballáhu. Izraelská televize Channel 12 krátce před premiérovým vystoupením podle agentury Reuters informovala, že dohodu již schválil užší bezpečnostní kabinet. Izrael v době jednání vlády o příměří pokračoval v intenzivních úderech na libanonskou metropoli Bejrút, které média označují za jedny z nejsilnějších od počátku války.
Reklama
Reklama