Britská policie zatkla dva muže na základě zákona o státních tajemstvích, píše web stanice BBC. Muži, oba mezi 20 a 40 lety věku, jsou podezřelí z provádění špionáže pro Čínu v britském parlamentu. Jeden ze zatčených pracoval jako rešeršér a měl údajně kontakty na náměstka ministerstva vnitra pro bezpečnost Toma Tugendhata a předsedkyni výboru pro zahraniční věci Aliciu Kearnsovou.
Britský premiér Rishi Sunak je od soboty v indickém Dillí na summitu skupiny vyspělých ekonomik G20. Podle mluvčího Downing Street Sunak na summitu vyjádřil „závažné obavy“ z čínského vměšování do britské parlamentní demokracie, když hovořil s čínským premiérem Li Čhiangem.
Two men arrested under Official Secrets Act – Met Police https://t.co/N8h7wAMXfz
— BBC News (World) (@BBCWorld) September 9, 2023
Není jasné, zda se zatčená dvojice mezi sebou znala, nebo zda muži údajnou špionáž prováděli zvlášť. Jednoho z nich policie zatkla v anglickém hrabství Oxfordshire, druhého ve skotském Edinburghu. Vyšetřovatelé prohledali jejich domovy a oba muži byli do října propuštěni na kauci.
„I když chápu veřejný zájem v tomto případu, všichni máme povinnost zajistit, aby práce úřadů nebyla ohrožená,“ uvedla k incidentu konzervativní poslankyně Kearnsová s tím, že věc dále komentovat nebude.
Případy jako tento v britském parlamentu oživují debaty o tom, zda Londýn dostatečně objektivně reflektuje své vztahy s Pekingem, uvedla BBC..
„Tohle je jen další důkaz toho, jak hluboko má Komunistická strana Číny své spáry v britských institucích,“ řekl konzervativní poslanec Tim Loughton. Jeho stranický kolega Iain Duncan Smith poznamenal, že „je načase, aby (Británie) vzala v potaz prohlubující se hrozby ze strany Číny pod vládou (prezidenta) Si Ťin-pchinga“.
Britská tajná služba MI5 i širší zpravodajská komunita si podle BBC už dlouho stěžují na příliš shovívavé zákony týkající se státních tajemství. Bezpečností složky například ve Spojených státech a Austrálii mají podle nich více možností, jak se s hrozbami zahraniční špionáže vypořádat. V Británii začaly letos v létě platit zákony, podle kterých je zločin fungovat jako agent zahraniční rozvědky. Dvojici mužů však policie zatkla už v březnu a prokuratura se tak k novým nařízením nemůže vztáhnout, píše BBC.